Европейският съюз ще трябва да увеличи транзита на зърно от Украйна по суша след излизането на Русия от зърнената сделка, въпреки призива на България и още 4 държави забраната за внос на украинска селскостопанска продукция да се удължи и след 15 септември.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Това заяви ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел при пристигането си на срещата на външните министри от блока на 20 юли.
Той отговори на въпрос, поставен вчера от България, Полша, Унгария, Румъния и Словакия, за удължаване на забраната за внос на четири зърнени продукта от Украйна.
"В допълнение към морския маршрут (затворен заради края на Черноморската инициатива - бел. ред.) имаме линии на солидарност, които ни позволяват да изнасяме много зърно през черноморските пристанища, принадлежащи на държави от ЕС. Това зърно идва през границите на държавите членки на ЕС с Украйна. Този поток трябва да се увеличи. Ако морският маршрут бъде затворен, трябва да увеличим вноса на зърно, което да изнасяме през нашите граници. Необходими са големи усилия от страна на съседите на Украйна, те ще трябва да направят повече, като отворят границите и улеснят транспорта", каза Борел, цитиран от БГНЕС.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
ОЩЕ: ЕС: Украйна ще изнася по "пътища на солидарността" след пропадането на зърнената сделка
Какви са възраженията на петте страни?
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Европейската комисия трябваше да се съгласи да наложи забрана от 2 май до 15 септември за внос на украинско зърно в България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, тъй като към този момент всички техни складови бази бяха пълни и цените на зърнените продукти на техните пазари се сринаха поради потока на зърно през солидарните линии. Сега през тези страни е разрешен само транзитът на зърно за други държави от ЕС или външни пазари.
Първоначално ЕК беше категорично против въвеждането на забрана за внос на украинско зърно и се опита да реши проблема, като отпусна целева помощ на източноевропейските аграрни производители в размер на около 200 млн. евро, но това не даде резултат.
Вчера петте държави се споразумяха за обща декларация за удължаване на забраната за внос на зърно от Украйна след 15 септември, като същевременно се запази транзитът. На срещата бяха поканени ръководителите на съответните ведомства на Украйна и Молдова.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
"Полша няма да отвори границите си за внос на украинско зърно, ако забраната на ЕС не бъде удължена след 15 септември", заяви полският министър-председател Матеуш Моравецки на 19 юли, цитиран от местната агенция PAP.
ОЩЕ: Украйна обмисля коридор за зърно през териториалните води на България (ВИДЕО)