България е страната с най-ниска минимална заплата сред страните в Европейския съюз. Това показват последните данни на Евростат към 1 юли. 477 евро е минималната брутна месечна заплата, която поставя страната ни на дъното на класацията.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Най-висока минимална заплата имат работещите в Люксембург - 2571 евро на месец бруто. За сравнение - през 2014 г. минималната брутна заплата в България е била малко над 125 евро на месец. Оттогава досега средният годишен темп на растеж на минималното възнаграждение в страната е било около 11%. След България по най-ниски минимални заплати в Евросъюза се нареждат Унгария, Латвия и Румъния с до 750 евро на месец.
Още: Отново искат банките да намалят таксите за теглене на заплати и пенсии
На този фон правителството предложи минималната работна заплата да стане 1077 лева от догодина. Припомням, предложението е на етап обществено обсъждане до 26 септември. България може да е последна по минимална заплата, но на първо място по енергийна бедност в Европейския съюз. Това показва доклад на Съвместния изследователски център към Европейската комисия.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
През 2020 г. българите, които не са могли да поддържат дома си достатъчно топъл са били 28 на 100 от населението. Следва ни Литва с 19,5% и Гърция, където енергийно бедните през същия период са били над 10%.
Още: Правителството предлага ново увеличение на минималната заплата от 2025 г.
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Според икономиста Стоян Панчев към днешна дата енергийно бедните домакинства у нас са между 7 и 13%. Немалка част са пенсионери. „По-големият икономически растеж и по-високите доходи ще извадят една голяма част от тези хора от групата на енергийно бедните. Този проблем е по-скоро свързан с нивото на пенсиите, отколкото с енергетиката като цяло“, добави той пред bTV.
Досега за предстоящия сезон са подадени 306 000 заявления за енергийни помощи. Пенсионерите, живеещи сами, с пенсия до 926 лв. ще получат одобрение, ако отговарят и на останалите критерии. Помощта е в размер на 553,75 лв. „В заявленията декларации лицата задължително трябва да посочат вида на ползвания източник на отопление – електроенергия, топлоенергия, твърдо гориво. Най-много са за електроенергия“, коментира Анелия Василева, началник отдел „Социални и семейни помощи“ в Агенция за социално подпомагане. Заявления за помощ за отопление се подават до 31 октомври.
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.
Още: Синдикатите: Минималната заплата трябва да стане 1077 лв. догодина