Енергийният борд ще бъде гаранция за прозрачно взимане на решения в сектора. В момента се работи активно за структурирането на борда, който трябва дазапочне работа във възможно най-кратки срокове. Това каза на среща с представители на КТ „Подкрепа“ и КНСБ вицепремиерът по икономическата политика и министър на регионалното развитие и инвестиционното проектиране Екатерина Захариева. На нея присъства и министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов.
Още: Ново ниво на война между Китай и САЩ: Втечнен газ срещу Ковид
Още: Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите
По време на разговорите бяха обсъдени проблемите в сектор „Енергетика“, кризата със затварянето на КТБ, липсата на финансиране за строителството на участъци от АМ „Хемус“ и състоянието на „Напоителни системи“.
Представителите на синдикатите изразиха своята тревога, че състоянието на сектор "Енергетика" е тревожно – нещо, за което те са предупреждавали без успех от дълго време насам. По думите на Екатерина Захариева основната задача на енергийния борд е именно да намери и предложи решения за стабилизиране на сектора при пълна прозрачност и с участието на всички заинтересовани страни.
„Бордът трябва да предприеме първите неотложни стъпки, с които да спасим сектора“, подчерта министър Захариева и допълни, че всеки месец НЕК губи по 50 млн. лв.
Още: Чехия скъса окончателно с руския петрол
Още: Кабинетът отлага либерализацията на тока за бита
Една от задачите на енергийния борд е да подготви промени в Закона за енергетиката, които да позволят ДКЕВР да се превърне от политически в експертен орган, за да се регулират професионално и ефективно енергийния и водния сектор.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Синдикатите подкрепиха създаването на енергийния борд като важна стъпка за стабилизиране на сектора и също посочиха нуждата от прозрачност.
От КНСБ настояха и за решение на проблема с фирма „Автомагистрали Черно море“, която строи участък от АМ „Хемус“, но заради липсата на ритмично заплащане има напрежение сред работниците.
Над 19 млн.лв. пък са задълженията на държавата за делегирани дейности към „Напоителни системи“ , което е причина за социално напрежение. Синдикатите алармираха, че кризата с КТБ крие риск за дейността на дружества с активи за над 7 млрд. лв. и стотици работещи.
Още: Тръмп, вече не си фактор: Китай намери от кого да си внася евтин петрол
Още: Тревожни данни: Броят на фалиралите фирми в България расте