Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Енергийната ефективност на сградите – икономическа необходимост или стъпка към устойчива околна среда

05 декември 2024, 11:03 часа • 508 прочитания

Нашите жилища, големите търговски центрове и бизнес сградите могат да се окажат скъпо струващи активи по отношение на потреблението на енергия, оперативните разходи и въглеродните емисии. В наши дни енергийната ефективност на сградите е важен елемент пряко свързан с новите предизвикателства на климатичните промени в цял свят.

„От моя дългогодишен опит, споделям, че енергийната ефективност на сградите представлява балансът между разхода на енергия и комфорта на обитателите, съобразно особеностите на строителната конструкция, достъпните технически средства и режима на използване на зданието.“, казва Александър Рангелов, директор „Бизнес развитие“ в направление „Енергия“ на „Веолия“, България.

Разчитаме, че в днешно време се използват съвременни технологии и оптимални решения за строителство и експлоатация. И ако тези условия са изпълнени, то във всички видове сгради – от търговски и офис комплекси до болници и летища, енергийното управление, отчитането на въглеродните емисии и строителството по екологосъобразен начин са верният път към зеленото бъдеще на планетата.

Още: Защо 70% от водата във водопреносната мрежа се губи и какви са спешните мерки? (СНИМКИ)

Енергийната ефективност на сградите е гореща тема, и тя предполага предварително планиране, а в последствие изисква проследяване, отчитане, контрол и управление на потреблението на енергия. Това е изгоден и нискорисков начин за реализиране на икономии, чрез енергийните услуги, които също така намаляват и въглеродните емисии.

Енергийната ефективност се постига като се инсталират системи за контрол и за проследяване на вашето потребление на енергия в реално време. Задължително е   събраните данни за потреблението също да се анализират в реално време, за да се оптимизира използването на енергия, а също така да се изчислява въглеродният отпечатък.

В тази връзка с оглед намаляването на разходите и въглеродните емисии, Hubgrade® може да помогне. Това е смарт решение на „Веолия“ или наричана още комплексна дигитална услуга за мониторинг, анализ и оптимизирано управление на технологични процеси в реално време. Силата на този «зелен» инструмент се крие в комбинацията от дигитални технологии и натрупания опит на експертите в подкрепа на оперативната и екологична ефективност. Коригирането на процеси се случва в реално време чрез алгоритми, което преди е изисквало в най-добрия случай дни, ако не месеци или години.

Днес системата предлага адаптивни решения за индустриални и търговски сгради, летища, болници, молове, хотели, дейта центрове и логистични площи. Тя мониторира също и водата и качеството на въздуха, което подобрява здравето и безопасността на обитателите.

Още: Екологична трансформация: Готови ли сме все още?

По света, в това число и в България Hubgrade® се използва в над 8500 обекта. В Испания, в град Билбао чрез чрез смарт решението се наблюдават повече от 2000 съоръжения, разположени в над 1000 сгради, 60 индустриални обекта и 20 мрежи за отопление и охлаждане. В Аржентина  Институтът за диагностика и лечение (IADT) и фондация „Фавалоро“ са свързани с Hubgrade® в Буенос Айрес и постигат повече от 20% икономия на енергия, а в Белгия Групата „Веолия“ подпомага Националната служба за социална сигурност (ONP) и съдейства за повишаване на информираността сред 1700-те служители на организацията, като постига 31% намаление на потреблението на енергия в седемте сгради. Освен значителни икономии на енергия тези примери показват и намаляване на въглеродните емисии. 

В България системата Hubgrade спестява енергийни разходи с 5-25% на всеки един обект на годишна база, успешно оптимизира потреблението на енергия и управлението на водния цикъл и подобрява качеството на въздуха в затворени помещения, което директно влияе върху човешкото здраве. Още повече, че в България в момента няма закон, който да определя какво количество външен въздух трябва да влиза в жилищните сгради.

Енергийната ефективност на сградите не е панацея, но със сигурност е  необходимост и важна стъпка към устойчива околна среда.

„Водоснабдителни услуги на бъдещето“ за 4 милиона жители на Големия Париж

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес