Има сериозен риск Русия да започне да изнася повече втечнен газ в опит да заобиколи санкциите. Още октомври в Центъра за изследване на демокрацията публикувахме анализ, в който посочваме, че има рискове Русия да заобиколи санкциите на Европа и да започне да изнася повече втечнен газ. Има много клиенти на този втечнен газ, особено в Южна Европа - Испания, Португалия, Гърция. Това може да е канал за внос на природен газ от трети страни. Има съмнения, че през октомври сме внесли втечнен природен газ от Русия през Гърция. Това каза в ефира на bTV енергийният експерт Мартин Владимиров.
“В новия указ на президента Владимир Путин няма условие за възстановяване на доставките на природен газ. По-скоро “Газпром” търси начин да си вземе парите по неизпълнените договори, но не гарантира доставки на природен газ”, коментира експертът.
По думите му руските доставки в Европа са се сринали до 9% от общото европейско потребление заради санкциите (преди това бяха около 40%). ”В никакъв случай не трябва да вървим към нов договор с “Газпром”, подчерта той, визирайки изтеклия на 31.12.22.
“В момента ситуацията е много позитивна за природния газ в цяла Европа. Имаме рекордно пълни газохранилища за сезона, има свръх предлагане на втечнено синьо гориво. Цените тръгнаха надолу, това е от ключово значение за Европа да излезе от зимата с високи нива на запълняемост на газохранилищата, така че да няма нужда да купува газ през лятото”, заяви Владимиров.
Той коментира и утвърдената вчера цена на синьото гориво от КЕВР - 179,33 лв. за мегаватчас през януари, скок с 22,7% спрямо декември. “Цената на природния газ за крайните потребители ще се увеличи, но с много по-малко от колкото се очакваше, а именно 40%. Причината за това са високите температури в цяла Европа, което намали търсенето на газ”, обясни той.
Според него се очаква през януари да се започне използване на газ от “Чирен”, защото само вноса няма да стигне за потреблението ни.
ОЩЕ: Енергийната криза в Европа няма да се реши с таван на цените, смята Мартин Владимиров