“Приказките за еврото са фантастика!”. Това заяви финансистът и бивш подуправител на БНБ Емил Хърсев в предаването “Денят на живо” по NOVA NEWS.
Още: Отчуждават частни имоти, за да се довърши свръхскъпата магистрала "Русе - Велико Търново"
Още: Германия публично разби задкулисните мечти на Тръмп и Путин за "Северен поток" (ВИДЕО)
“Когато от една парична система, която има висока инфлация, изведнъж се присъедините към парична система с ниска инфлация - това предизвиква стрес” обясни Хърсев. “Няколко месеца има опит за увеличение на цените, вижда се, че пазарът не го приема и те слизат обратно. Това не е инфлация. Това е опит за използване на психическите явление на паника и несигурност. Но практиката показва, че в нито една страна присъединяването към еврозоната не е предизвикало съществен и осезаем инфлационен процес”, поясни финансистът.
Той заяви още, че еврото вече е влязло у нас. “Ако някой мисли, че сега ще влезе еврото - греши! Еврото е влязло и ние плащаме в евро всеки Божи ден! Вътре в националния оборот има плащания в евро и те нарастват. Огромна част от депозитите също се съхраняват вече в евро. Хората просто са се преместили на резервната валута с оглед сигурност”, обясни Хърсев.
Той коментира и бюджетът, неговата предстояща актуализация и влиянието му върху българската икономика. По думите на финансиста растежът на икономиката не зависи от бюджета. “Има не повече от 10% дял на обществени поръчки в БВП”, каза Хърсев и допълни, че според него този дял навярно ще намалее, но увери, че БВП расте, а с него и износа. “Изключително добри цени в момента за износа на основните експортни отрасли на България. На това се дължи добрия тонус на българската икономика”, каза Хърсев.
Още: Electrocharge въвежда RFID карта за още по-лесно зареждане на електромобили
Още: Затишие пред буря: Цената на петрола се стабилизира в очакване на новите мита на Тръмп
Той обаче бе категоричен, че актуализацията на бюджета не може да компенсира загубите за потребителите, като липсата на увеличение на работната заплата и повишението на основни хранителни продукти. “Бюджетът не може да храни нацията. Напротив - нацията трябва да пълни бюджета и да храни държавата”, заяви Хърсев. “Поскъпването на основни хранителни стоки е част от икономическото развитие”, допълни той. А как страната ни да излезе от кризата? Финансистът бе категоричен: “Само по един единствен начин се излиза от криза - с повече работа и производство. Не забелязвам това нещо да е цел и приоритет”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците
Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана