Русия винаги е разчитала на разединението на Европа. Това колебание дали да се наложи петролно ембарго на Русия ще продължи още дълго време. Това си личи в случващото се в газа, а сега ще го видим и в нефта. Всеки ще пробва да бъде облагодетелстван от така предлаганите мерки. Това мнение изрази в ефира на Нова телевизия енергийният експерт Васко Начев.
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Той добави, че е несериозно да се говори, че „Лукойл“ ще има технически проблем и не може да преработва друг освен руския петрол.
„Считам, че имаме нужда и е настоятелно да искаме увеличаване на срока, защото когато имате постоянна верига за доставки, рафинерията в Бургас е настроена технически за обработка на този нефт“, каза председателят на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев попитан трябва ли да се откажем от руския петрол или да трябва искаме отсрочка.
На въпрос може ли да се пренастрои работата на „Лукойл“ Терзиев каза, че това е възможно, но са важни сроковете, ефективността и логистиката.
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
„Най-важното нещо е да не спира работата на рафинерията и да не се поставя под риск нейната дейност“, категоричен бе той. Попитан какво ще стане ако „Лукойл“ спре, той обясни, че това е най-неприятният сценарий. „Това не трябва да се случва. Ние и нашия интерес е максимално дълго да получаваме руски нефт и през това време да се подготвим за промяната“, каза експертът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
По думите му, ако сега трябва да внесем горива, те ще са с 10 стотинки по-скъпи. „Това означава поне 10 стотинки по-висока цена на едро“, заяви председателят на Българската петролна и газова асоциация.
“Когато уравнението е решено отвън, дори и да спорим тук за маржове, няма голям смисъл. Когато някой защитава правото ни да заобикаляме санкциите, трябва да каже каква ще ни бъде ползата”, коментира бившият ни посланик в Русия Илиян Василев по повод изказването на вицепремиера Асен Василев, че България може да поиска да е изключение от европейските санкции срещу Русия.
Той беше категоричен, че в България се търгува на цените на вноса.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
“Тази история, че всичко е по-скъпо от руските горива, не е е вярна. Ние установихме, че не получаваме това, което трябва да получаваме”, категоричен беше Василев.
ОЩЕ: Словакия иска още 3 години, за да се откаже от руския петрол и да не блокира ембаргото на ЕС