Твърдението, че "Лукойл" не търси купувач за рафинерията край Бургас е тревожно и говори, че компанията ще направи сделката непрозрачно. Това коментира енергийният експерт Иван Хиновски пред БНТ.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
По думите му е много вероятно в един момент те просто да обявят новия собственик.
"Една непрозрачна продажба на "Лукойл Нефтохим" ще замете редица сделки, неясни за българското правителство. Затова ние от години наред предлагаме Министерския съвет да въведе специален режим на управление на "Нефтохим", както направи Италия с рафинериите на "Лукойл". Това щеше да е възможност да се изсветли цялата им политика през годините", посочи той.
Още: Цената на горивата няма да се покачи след продажбата на "Лукойл". Говори енергиен експерт
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Дали продажбата на рафинерията ще се отрази на цените на горивата зависи от новия собственик, смята Хиновски. "Ако той следва европейските стандарти на прозрачност и спазва нормите на рентабилност без свръхпечалби, не би трябвало. Неясно е бъдещето на цените на петрола след войната в Близкия изток, но според мен няма причина за покачване на горивата в България".
Таксата за руски газ
Иван Хиновски обясни, че наложената такса за пренос на руски газ през България представлява акциз и заяви, че страната ни има суверенното право да го налага. "Този акциз идва доста късно, трябваше да бъде наложен още от министър Николов през 2021 г. - тогава имаше всички основания да се промени таксата, защото цената на газа беше висока".
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Още: Асен Василев обясни как руският газ няма да поскъпне за Сърбия и Унгария
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
Газопроводът "Турски поток" изпитва ликвидни проблеми, а постъпленията са недостатъчни, коментира още експертът. "Нямаме икономическата картина на този проект - разходи и приходи. В момента нашето правителство се опитва да подобри финансовите потоци на "Булгартрансгаз", а тези акцизи отиват в бюджета. България до голяма степен компенсира един проект, който беше наложен от Русия и "Газпром".
"Дори да има арбитраж по случая, политиката върху енергийни продукти и услуги е суверенно право на всяка страна и финансовото министерство може да представи точен анализ защо акцизите се налагат точно в този момент", каза още Хиновски.