"Нямайте никакво съмнение, че ще има по-висока цена на потреблението на ток за битовите потребители. Едно домакинство потребява ел. енергия на цената на един металургичен завод." Това заяви зам.-председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Румен Радев в интервю за bTV.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Според него "тези, които са съвсем малки, ще пострадат много. Тези, които са присъединени на ниско напрежение, да направят трансформация към регулиран пазар, ще могат поне да преживеят януари-февруари."
По думите му пазарът така или иначе не е свободен, като някои търговци злоупотребяват с договорите си, за да искат все повече и повече за ел. енергията от клиентите си.
Изпълнителният директор на Българската независима енергийна борса Константин Константинов беше категоричен, че 350-процентовите скокове са моментни и средната цена от началото на годината всъщност е под 39 евро – далеч от цените на някои сделки от 3 декември, които уплашиха бизнеса.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
"Една пещ не се включва според момента", отговори Радев и посочи, че някои производители ще компенсират скъпия ток с по-висока цена на изделията си.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Константинов отбеляза, че цените у нас следват контура на борсовите цени в региона, а вече има и подписано споразумение с немската енергийна борса, което ще позволи фиксирането на цена за дълго време.
На 4 декември от Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) изпратиха отворено писмо до премиера Бойко Борисов, в което алармират, че през последните седмици и дни цените на електроенергията за свободния пазар буквално избухнаха, за да достигнат абсурдните нива от 250-275 лв./MWh.
"Ръст от над 350% е всичко друго, но не и нормален", твърдят от АИКБ.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
От АИКБ уточняват, че вече имат сигнали за преустановяване на производствени режими в енергоинтензивни производствени мощности и настояват за навременни енергични и конкретни действия. Такъв пример са предприятията от старозагорския Холдинг "Металик".