"Нямайте никакво съмнение, че ще има по-висока цена на потреблението на ток за битовите потребители. Едно домакинство потребява ел. енергия на цената на един металургичен завод." Това заяви зам.-председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Румен Радев в интервю за bTV.
Още: Индустрии на червено: Русия ревизира прогнозата за икономиката си и за петрола си
Още: Задава се недостиг на популярна ядка: Виновен е дубайският шоколад
Според него "тези, които са съвсем малки, ще пострадат много. Тези, които са присъединени на ниско напрежение, да направят трансформация към регулиран пазар, ще могат поне да преживеят януари-февруари."
По думите му пазарът така или иначе не е свободен, като някои търговци злоупотребяват с договорите си, за да искат все повече и повече за ел. енергията от клиентите си.
Изпълнителният директор на Българската независима енергийна борса Константин Константинов беше категоричен, че 350-процентовите скокове са моментни и средната цена от началото на годината всъщност е под 39 евро – далеч от цените на някои сделки от 3 декември, които уплашиха бизнеса.
Още: Газовите запаси на Украйна: Киев започна да трупа газ под земята
Още: Ново ниво на война между Китай и САЩ: Втечнен газ срещу Ковид
"Една пещ не се включва според момента", отговори Радев и посочи, че някои производители ще компенсират скъпия ток с по-висока цена на изделията си.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите
Константинов отбеляза, че цените у нас следват контура на борсовите цени в региона, а вече има и подписано споразумение с немската енергийна борса, което ще позволи фиксирането на цена за дълго време.
На 4 декември от Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) изпратиха отворено писмо до премиера Бойко Борисов, в което алармират, че през последните седмици и дни цените на електроенергията за свободния пазар буквално избухнаха, за да достигнат абсурдните нива от 250-275 лв./MWh.
"Ръст от над 350% е всичко друго, но не и нормален", твърдят от АИКБ.
Още: Кабинетът отлага либерализацията на тока за бита
Още: Цените на имотите в морски град надминаха тези в София
От АИКБ уточняват, че вече имат сигнали за преустановяване на производствени режими в енергоинтензивни производствени мощности и настояват за навременни енергични и конкретни действия. Такъв пример са предприятията от старозагорския Холдинг "Металик".