Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК: Всички нови сгради трябва да са въглеродно неутрални от 2030 година

16 декември 2021, 11:14 часа • 2917 прочитания

Всички нови сгради трябва да бъдат въглеродно неутрални считано от 2030 година. Новите публични сгради пък трябва да отговарят на това изискване още от 2027 година. Това предвижда предложение на Европейската комисия, което цели намаляването на въглеродния отпечатък в рамките на Европейския съюз, съобщават от пресцентъра на институцията.

Предложената регулация предвижда всички нови сгради да потребяват ниско ниво на енергия, да бъдат захранвани от възобновяеми енергийни източници , да не отделят вредни емисии от изкопаеми горива и да посочват в сертификат за енергийна ефективност своя потенциал относно глобалното затопляне въз основа на емисиите, които ще отделят през целия си жизнен цикъл.

ЕК подготвя отказ от природния газ и тотална промяна в начина ни на отопление

От гледна точка на реновирането на вече съществуващи сгради, ще се прилага нов стандарт за минимална енергийна ефективност, който предвижда най-лошо представящия се 15% от сградния фонд на всяка страна членка на ЕС да повиши оценката си по сертификата си за енергийна ефективност от "G" до поне "F" до 2027 година за сгради, които не са жилищни и до 2030 година за жилищните сгради.

Предложенията на ЕК са част от Зелената сделка, като целта е до 2050 година целият сграден фонд на ЕС да бъде колкото се може повече въглеродно неутрален.

„Сградите са най-големият потребител на енергия в Европа, използвайки 40% от нашата енергия и създавайки 36% от нашите емисии на парникови газове. Това е така, защото повечето сгради в ЕС не са енергийно ефективни и все още се захранват предимно от изкопаеми горива. Трябва спешно да направим нещо по въпроса, тъй като над 85% от днешните сгради все още ще стоят през 2050 г., когато Европа трябва да бъде климатично неутрална.", посочва еврокомисарят по енергетика Кадри Симпсън.

"Подобряването на нашите домове също е ефективен отговор на високите цени на енергията – най-лошо представящите се сгради в ЕС консумират многократно повече енергия от новите или правилно реновирани. И често най-уязвимите са тези, които живеят в най-малко (енергийно) ефективни домове, тъй като се борят да плащат сметките. Обновяването намалява както енергийния отпечатък на сградите, така и енергийните разходи за домакинствата, като същевременно стимулира икономическата активност и създаването на работни места.", добавя Симпсън.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес