След като Европейската комисия (ЕК) определи заменките, извършени в периода от 1 януари 2007 г., до налагането на мораториум в края на януари 2009 г., за неправомерна държавна помощ, български фирми ще трябва да връщат общо над 80 млн. лв. Компаниите, от които ще се търсят пари, са и придобили апетитни имоти по Северното Черноморие чрез замяна на парцели във вътрешността на страната, предаде кореспондентът на Actualno.com.
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
Сред спорните сделки са заменки, направени от варненските фирми „Ол сийз пропърти“ ООД и „Ол сийз пропърти – 2“ ООД. Двете дружества са взели през юли 2007 г. съответно 470 дка и 578 дка в местността Сребристия бряг край Балчик, а са предоставили 2744 дка в землищата на Троян, Тетевен, Ловеч, Рибарица, Габрово и Велико Търново. Оценката на терена с морска панорама е 13,7 млн. лв., което прави по 13 лева за квадратен метър. Следва прехвърляне на имота на друга варненска фирма – „Порт инвестмънт девелопмънт-България 2“ ЕАД и ипотекирането му срещу 30 млн. евро.
„Русалка“ на Баневи и „Литекс комерс“ АД на Гриша Ганчев също попадат в черния списък на фирмите, които трябва да връщат пари. Върховна административна прокуратура поиска през 2008 г. тогавашният министър на регионалното развитие да обяви за нищожна сделка за замяна с фирма на Гриша Ганчев, тъй като в придобития в Шабленско имот попадат пясъчни дюни, които са изключителна държавна собственост, а спорът беше пренесен в съда.
Сред заменките от този период са и придобитите 287 дка от „КИА-2000“ в землището на каварненското село Българево. Теренът е в близост до нос Калиакра и с морска панорама. Срещу него държавата получи от собственика на фирмата Иса Феим имоти в землищата на шуменските села Велино, Вехтово, Върбак, Каменяк и Габрица. Тая замяна обаче не е санкционирана от ЕК, тъй като имотът е от Държавния поземлен фонд, а не от Държавния горски фонд. Освен това при сделката държавата го е определила като „изоставена орна земя“. Половин година след заменката морският имот беше обявен за продажба срещу цена от 8,7 млн. евро, но продажба не се е осъществила. През 2016 г. Иса Феим представя пред РИОСВ-Варна инвестиционно предложение да отглежда там био сливи и да издигне лека ограда около насажденията.
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор
Пред Actualno.com Иса Феим каза, че вече е засадил фиданките и планира да изнася продукцията си в други страни. Предприемачът заяви, че не е притеснен, че може да попадне в такъв списък, тъй като имотът му не е взет от горския фонд.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Депутатите одобриха компенсации за бизнеса заради тока
Още: Цената на тока за бизнеса доближава 500 лв. за мегаватчас