Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК с мерки за по-малък внос от Украйна - иска да потуши фермерските протести

31 януари 2024, 14:08 часа • 1615 прочитания

Европейската комисия предложи мерки за ограничаване на вноса на селскостопански продукти от Украйна и по-голяма гъвкавост по отношение на правилата за необработваемите земи.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Действията на ЕК са нов опит за потушаване на протестите на разгневените фермери във Франция, Германия, Белгия, Испания, Гърция и още редица държави от блока.

Още: Фермерските протести в Европа не спират

Решението

Еврокомисията заяви, цитирана и от БГНЕС, че ще удължи суспендирането на вносните мита върху украинския износ с още една година - до юни 2025 г. Първоначално те бяха спрени през 2022 г., за да се подпомогне икономиката на Украйна след нахлуването на Русия.

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Френските, белгийските и други европейски земеделски стопани организираха десетки блокади на магистрали и на пътища, за да окажат натиск върху правителствата да облекчат правилата за опазване на околната среда и да им помогнат да се защитят от нарастващите разходи и евтиния внос.

Още: В помощ на фермерите: Франция затяга проверките в супермаркетите

Още мерки - опазване на околната среда

Европейската комисия предлага на земеделските стопани от ЕС да се възползват от изключения от правилата на Общата селскостопанска политика, които ги задължават да поддържат определени площи непродуктивни. Предложението на Комисията, изпратено днес на държавите членки, е първият конкретен политически отговор на опасенията на земеделските стопани относно доходите им.

За да получат полагащото им се подпомагане, земеделските стопани трябва да спазват разширен набор от девет стандарта, благоприятни за околната среда и климата. Този принцип на обвързаност с условия се прилага за близо 90% от използваната земеделска площ в ЕС и играе важна роля за интегрирането на устойчивите земеделски практики. Този набор от основни стандарти се нарича "добри земеделски и екологични условия", става ясно от предложенията на ЕК.

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Още: Фермери плашат да блокират Солун, недоволството расте (ВИДЕО)

Снимка: Getty Images

Стандартът изисква отделянето на минимален дял от обработваемата земя за непродуктивни площи или характеристики. Последните обикновено се отнасят до угари, но също така и до характеристики като жив плет или дървета. Стопанствата с по-малко от 10 хектара обработваема земя обикновено са освободени от това задължение. Днес Комисията дава възможност на всички земеделски стопани в ЕС да бъдат освободени от това изискване и да продължат да отговарят на условията за получаване на основните директни плащания.

Вместо да държат земята под угар или непродуктивна на 4% от обработваемата си площ, земеделските стопани от ЕС, които отглеждат азотфиксиращи култури (като леща и грах) и/или междинни култури на 7% от обработваемата си земя, ще се считат за отговарящи на изискването.

Още: Испанските фермери се присъединяват към европейските протести

Междинните култури са растения, които растат между две основни култури. Те могат да служат като фураж за животните или като зелен тор. Използването на азотфиксиращи култури и междинни култури носи редица екологични ползи за здравето на почвата, включително за почвеното биоразнообразие и за ограничаване на отмиването на хранителни вещества. Тези култури трябва да се отглеждат без препарати за растителна защита.

"Земеделските стопани са гръбнакът на продоволствената сигурност на ЕС и сърцето на нашите селски райони", обяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Още: И италианските фермери на протест

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес