Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК очаква инфлацията у нас да се ускори до 12,5%

14 юли 2022, 12:32 часа • 888 прочитания

На фона на по-високите цени на електроенергията и хранителните стоки от ЕК очакват инфлацията в страната ни да се ускори до 12,5% през 2022 г., след което да се понижи до 6,8% през 2023 г. През пролетта се залагаше на по-ниско равнище на показателя за тази и идната година - съответно 11,9% и 5%. Това сочат летните икономически прогнози на Европейската комисия, публикувани днес.

Реалният брутен вътрешен продукт (БВП) на България ще нарасне с 2,8% през тази година, което обаче е доста под отчетените 4,2% през 2021 г. и темпът ще се забави до 2,3 на сто през 2023 г.

ЕК е повишила прогнозата си за икономическия растеж в страната ни за тази година и я е понижила значително за идната. В пролетната си оценка Брюксел залагаше на растеж на българската икономика с 2,1 процента през 2022 година и 3,1 процента през 2023 година.

През първото тримесечие на тази година БВП на страната ни е нараснал с 0,8% на тримесечна основа, като всички компоненти на търсенето са допринесли за това увеличение. Нарасналото частно потребление е било подкрепено от благоприятните условия на пазара на труда и рязкото повишаване на заплатите в частния сектор в началото на годината. Потребителското доверие се влошава от март тази година, което предполага по-ниско частно потребление през остатъка от годината, се посочва в доклада.

Очакванията на ЕК са износът на стоки и услуги от страната ни да нарасне през тази година, както заради стоковия експорт, така и заради туризма. Прилагането на плана за възстановяване и устойчивост ще е основният двигател за ускорения растеж на инвестициите през тази и следващата година.

Възходящата корекция с 0,7 процентни пункта на оценката на Брюксел за растежа на реалния ни БВП през 2022 г. отразява основно силното възстановяване през първото тримесечие на годината. За догодина прогнозата е повишвена с 0,8 процентни пункта.

Понижението на оценката за 2023 г. е обяснено с по-неблагоприятната външна среда и по-строгите условия за кредитиране, съчетани с по-слабия растеж на реалните заплати.

Значителното увеличение на заплатите през тази година ще доведе до по-нататъшно нарастване на цените, най-вече в нетърговския сектор. В условията на по-слабо кредитиране и коригирани инфлационни очаквания, заплатите през 2023 г. ще нарастват с по-умерен темп, което ще доведе до по-слаб растеж на потребителските цени.

ОЩЕ: Нинова: Правителството не падна заради лоши икономически показатели, а заради лоши икономически интереси

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес