Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК ни разследва за сделката за газ с Турция

19 октомври 2023, 21:50 часа • 5887 прочитания

Европейската комисия разследва сделка, позволяваща на българския газов оператор да получи достъп до доставки на газ през Турция. Новината идва на фона на съмненията за възможни нарушения на правилата за конкуренция на ЕС, се казва в писмо, видяно от ICIS.

В писмото, изпратено по-рано този месец, Генерална дирекция "Конкуренция" на ЕС иска от "Булгаргаз" огромен списък с документи, включително информация, свързана със споразумения за доставка с турския оператор Боташ (BOTAS) и резервации на капацитет на турско-българската граница.

Още: Договорът с "Боташ" е неизгоден за България, съобщи премиерът

Оттам също така искат от "Булгаргаз" да предостави информация за договори, които са сключени или все още се договарят, в които Булгаргаз действа като изключителен агент или дистрибутор за доставка на газ в България или другаде в ЕС.

Разследването идва на фона на опасенията, че "Булгаргаз" може да е единствената базирана в ЕС компания с достъп до природен газ през турската инфраструктура и потенциално действаща като посредник за газ, осигурен в Турция и транспортиран до региона. Когато споразумението беше обявено за първи път през януари, Европейската федерация на търговците на енергия изрази опасения относно възможни нарушения на конкуренцията.

Още: Бивш министър на енергетиката критикува договора с „Боташ“

Българското правителство, което беше сформирано след общите избори през април, също възложи разследване на сделката за доставка като част от по-широка проверка на работата на предишното служебно правителство с мотива, че липсва прозрачност и ще струва милиарди на страната. До момента от "Булгаргаз" не са отговорили на въпросите на ICIS.

Подробности за сделката бяха разкрити от ICIS по-рано тази година. Договореността, валидна за 13 години, позволява на "Булгаргаз" и "Боташ" (BOTAS) да разделят дневния капацитет на граничния пункт Странджа – Малколкар. Междусистемната връзка преди това беше използвана за транспортиране на руски газ в Турция през Трансбалканския тръбопровод през България.

Още: Сърбия обеща да помогне на Орбан с транзита на руски газ, какво ще каже България?

Съгласно споразумението "Булгаргаз" може да внася втечнен природен газ в Турция и да изтегля подобно количество регазифициран такъв на граничния пункт. Освен това BOTAS може да нарежда на "Булгаргаз" да достави LNG (втечнен газ) или на турски терминали, или на друго място в Европа. BOTAS може да иска от "Булгаргаз" да резервира капацитет през българската преносна система за собствените си експортни нужди или за България, или за съседни страни като Румъния, Сърбия или Гърция.

Още: Министър Радев: В споразумението с „Боташ“ няма изрично изискване за доставката на неруски газ

"Боташ" обяви поредица от нови споразумения за доставка през последните седмици, включително с купувачи в Унгария, Румъния и Молдова. Очаква се част от тези обеми да преминават транзитно и през България.

Потвърждение от енергийното министерство

Пред БНТ Министерството на енергетиката потвърди, че има въпроси от ЕК, само че не уточни за коя точно газова сделка на България. Информацията от институцията е оскъдна.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес