Европейската комисия одобри отпускането на средства за проучването на възможностите за обособяването на газов разпределителен център в България. Проектът е познат и като "Газов хъб Балкан". Комисията одобрява осигуряването на до 920 500 евро за това проучване, които ще бъдат получени от "Булгартрансгаз" ЕАД.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Одобрената сума е близо два пъти по-малка от поисканата. Миналият ноември държавният газов оператор "Булгартрансгаз" кандидатства за финансиране от 2 млн. евро за изготвянето на предпроектното проучване по икономическите и техническите параметри.
Идеята за хъба възникна няколко дни след като руският президент Владимир Путин обяви прекратяването на проект за газопровода "Южен поток" в края на 2014 г. След това българските власти потърсиха помощта на Европейската комисия в страната да бъде изградена търговска платформа, на която да се търгува газ за целия регионален пазар. Хъбът беше кръстен "Балкан", макар че официалното му наименование да е "Югоизточен европейски газов концентратор".
Новината беше потвърдена и от бившият министър на енергетиката Теменужка Петкова на пресконференция в централата на ГЕРБ. По думите ѝ "Булгартрансгаз" може да получи и до 182 000 евро за изясняване на нуждите от осъвременяване на газопреносната система край Вълчи дол, област Варна.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Общо днес комисията и държавите от ЕС са одобрили отпускането на 444 милиона евро за 18 проекта за подобряването на системите за пренос на енергия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Седем от подкрепените проекти са на стойност 176 милиона евро и са в областта на производството и преноса на ток, 10 проекта на обща стойност 228 милиона евро са в областта на преноса на газ, а един проект получава 40 милиона евро и е свързан с обособяването на високотехнологична енергопреносна мрежа.
От всички тези проекти пет са свързани със строителни дейности на стойност 350 милиона евро, а 13 са за проучвания за общо 94 милиона евро.