Египет е закупил 280 000 тона пшеница от България и Украйна с доставка през октомври и ноември на цена между 259,24 и 269,25 долара за тон, съобщи агенция "Блумбърг".
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие
Още: Има ли риск да скочат цените на храните?
Спад в цената
Миналата седмица държавният закупчик обяви най-големия си до момента търг с надеждата да осигури 3,8 милиона тона, възползвайки се от спада в цената на стратегическата култура, отбелязва онлайн изданието "Ентърпрайс прес". Условията по търга включваха по-дълъг срок от обичайното, което означаваше, че участниците трябваше да предложат доставки месеци по-рано за периода от октомври до април.
Още: Високите световни цени на храните най-сетне може да се понижат през 2024 година
В края на юни Египет подписа договори за закупуване на 470 000 тона пшеница от България, Украйна, Румъния и Русия чрез международни търгове, като количеството от България е 50 000 тона, от Украйна - 60 000 тона, от Румъния и Русия - по 180 000 тона.
Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция
Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна
През април премиерът Мостафа Мадбули потвърди, че държавата е готова да осигури необходимите чуждестранна валута за увеличаване на стратегическите резерви от стоки от първа необходимост.
Над 100-милионното население на Египет се нуждае от около 20 милиона тона пшеница годишно, като почти половината се използва за производството на субсидиран хляб за около 70 милиона души.
Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки
Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония
Страната е сред петнадесетте най-големи производители на зърно, но производството й покрива едва между 40 и 45 процента от вътрешното потребление. Затова тя се нарежда сред най-големите вносители на пшеница в света.
Още: Въпреки войната: Украйна изнесла зърнени и маслодайни култури за над 20 млрд. долара за година
Още: Италиански министър поиска три пъти по-нисък таван за цената на газа
Още: Сделките с имоти в България намаляват през 2024 г.