Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Едрият бизнес настоя компенсациите за цената на тока да останат и през 2025 г.

05 декември 2024, 14:12 часа • 543 прочитания

От Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) изпратиха отворено писмо до министър-председателя, министъра на финансите и министъра на енергетиката. В него се настоява компенсациите за цената на тока да продължат и след 1 януари 2025 г.

Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления

Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия

Цената на електрическата енергия през ноември 2024 г. е 328,09 лв./MWh – най-високото равнище от началото на годината и втората най-висока цена на електрическата енергия в Европейския съюз, само на 28 цента под румънската, посочват от АОБР.

Още: България, Гърция и Румъния с общ призив до ЕК заради цената на тока

"Очакванията са неблагоприятната конюнктура на пазара на електрическа енергия да продължи и през идните месеци, тъй като фундаменталните фактори – недостатъчна свързаност на електроенергийните пазари в Европа, ниски водни количества в региона, слабо производство от слънце и вятър, не са се изменили. Към това се добавя и значителен ръст на цените на природния газ, предизвикан от по-висока от очакваната консумация в Европа. Нито една от тези причини не може да бъде управлявана от крайните потребители.

Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго

Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд

Сериозен дефицит на ток

Целият регион, вкл. България, изпитва сериозен дефицит на електроенергия – само за ноември България, Румъния и Унгария са внесли общо почти 2300 GWh. На този фон износният капацитет към Украйна е увеличен от началото на декември, нейната енергийна инфраструктура продължава да бъде разрушавана, а през зимните месеци износът към Украйна ще окаже допълнителен натиск на дефицитния пазар в Югоизточна Европа. Това ще доведе до допълнителен ръст на цените", пишат представителите на едрия бизнес в България.

"В България на практика 100% от електрическата енергия се продава на спотови или индексирани към спотовите цени. На този фон е невъзможно да се правят дългосрочни прогнози за цените на електрическата енергия. Това е пагубно за преработваща промишленост, като ефектите са особено тежки за енергоинтензивните производители. Спадът на поръчките, 20-те поредни месеца на отрицателен индекс на промишленото производство, намаляването на износа и забавянето на икономиката на основния ни търговски партньор и пазар – Германия, в комбинация с високи цени на енергията са опустошителни за промишлеността в страната. Спирането на предприятия ще е катастрофално за икономическия ръст, безработицата, социалната система, овладяването на инфлацията и целите за присъединяване към Еврозоната.

Вече се виждат първите признаци на промишлената катастрофа – няколко средни предприятия затварят безвъзвратно врати, а по данни на Агенцията по заетостта близо 5000 души са съкратени", пишат още работодателите, като допълват, че най-мрачните прогнози са на път да се сбъднат.

Според тях тежкият удар върху промишлеността все още може да бъде омекотен като се ограничат последиците от неблагоприятната конюнктура. А това може да стане единствено с удължаване на компенсаторния механизъм в настоящия му вид и през 2025 г.

Още: Промени в категоризацията и нова рекламна концепция: Какви са приоритетите за развитие на родния туризъм

Още: Еврокомисар: ЕС трябва да замени руския газ с повече доставки от САЩ

Още: Депутатите удължиха компенсациите на бизнеса за високите цени на тока до края на 2024 г., намалиха и прага на 180 лв. на мегатавчас

От АОБР настояват в Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. да бъде запазен § 3 от преходните и заключителните разпоредби относно направата на целеви вноски във ФСЕС от страна на производителите на електрическа енергия, действал в бюджетите за 2023 г. и 2024 г. Действието на тавана на приходите на производителите следва да продължи да се прилага през цялата календарна 2025 г.

Запазването на § 3 трябва да бъде последвано и от включването на нов § 4, който изрично да задължи Министерския съвет да приеме Програма за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия за периода от 1 януари 2025 г. до 31 декември 2025 г., която да бъде финансирана от целевите вноски на производителите. Следва тези целеви вноски да бъдат използвани единствено за компенсиране на цените на електрическата енергия на небитовите крайни клиенти, уточняват от АОБР.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес