Пет поръчки за покупка на бензин и дизел чрез стоковата борса са стартирани само в рамките на една година за сумата от общо 824 млн. лева без ДДС, или почти 1 милиард лева с ДДС. Те са обявени от Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ (ДА ДРВЗ) по процедура на „договаряне без предварително обявление”.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Справка в системата за електронни обществени поръчки сочи, че през януари м.г. е тръгнала поръчка за покупка на 32 263 тона дизел за 70 млн. лв. без ДДС. Два месеца по-късно - през март, е обявена покупка на 61 300 тона бензин за 214 млн. лв., а през октомври отново за дизел - 76 382 тона за 225 млн. лв.
Още недовършени доставките по мартенската и октомврийската, през януари тази година Държавният резерв стартира две нови поръчки. Едната е за покупка на 52 146 тона бензин за 124,63 млн. лв., а другата е за 75 695 т дизел с прогнозна стойност 189,995 млн. лв.
Заинтригувани от ударното снабдяване с горива, от Actualno.com попитахме Държавната агенция какво на практика се случва.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
ОЩЕ: Депутатите сложиха край на отстъпката от 25 стотинки за литър гориво
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Справка в доклада за дейност на Държавния резерв за 2022 г. сочи, че обезпечението с тези горива е било 19,9 дни от общо изискуемите 30. За донатрупване са оставали количества нефтопродукти, нужни за още 10,1 дни.
По последни данни публичните петролни запаси, които се създават за сметка на държавния бюджет, обезпечават 20,2 дни, вместо изискуемите 30. Видно от изложеното, за донатрупване остават количества от нефтопродукти, обезпечаващи 9,8 дни, отговориха от ръководството на Държавния резерв.
От там уточниха, че тези запаси се поддържат във връзка с разпоредбите на Закона за запасите от нефт и нефтопродукти, въведен в националното законодателство съобразно задължението ни за синхронизация на националното с европейското законодателство, и в частност – Директива на Съвета 2009/119/ЕО за налагане на задължение на държавите членки да поддържат минимални запаси от нефт и/или нефтопродукти.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Това обстоятелство представлява част от причините, поради които спрямо страната ни започна процедура за нарушение правото на ЕС INFR (2020) 2073 - тоест за неспазване на въпросната директива. Наказателната процедура срещу страната ни е започнала през декември 2020 г.
Както е известно, цените на течните горива са твърде динамични, съответно обезпечаването на държавата с материални запаси от различни по вид стоки, материали и продукти е дейност, която изисква значителни финансови средства. Тяхното наличие обаче се обосновава в критични ситуации и с тях се гарантира непрекъснатост на действие на икономическата и на енергийната система както на страната, така и на ЕС като цяло, и не на последно място – адекватна реакция на правителството в случай на необходимост – поясняват от Държавния резерв.
На въпроса на Actualno.com какви суми не достигат ежегодно, за да се запазят нужните количества горива, от Агенцията отговориха, че към момента за достигане на 30 дни обезпечение не достигат около 250 млн. лв. Сумите се изчисляват след определяне на нивата, които страната трябва да поддържа за период от 1-ви юли на текущата година до 30 юни на следващата календарна година. Те варират в зависимост от величината на среднодневния нетен внос и вътрешнообщностните пристигания в страната за предходната календарна година и динамичните цени на горивата.
От Държавния резерв поясниха, че откриването на обществени поръчки за доставка на горива за съответната година се обуславя от необходимите количества за достигане на нормативите и определените нива, както и съответната прогнозна стойност за закупуването им.
"В началото на 2022 г. са открити обществени поръчки за доставка на автомобилен бензин, марка А 95Н, зимен, клас "С", минерален без биокомпоненти и на гориво за дизелови двигатели, зимно, клас "Е", минерално без биокомпоненти със съответните прогнозни стойности. Предвид възникналия впоследствие конфликт в Украйна, заложените в началото на 2022 г. прогнозни стойности не са били актуални, което е наложило откриването на нови процедури с актуализирани прогнозни стойности за закупуване на необходимите количества“, посочиха от Държавния резерв.
От там уточниха, че откритите през миналата година поръчки за бензин и дизел са завършили със сключени договори.
Справка в сайта на Министерския съвет сочи, че последно на 22-ри март тази година служебното правителство насочи 40 млн. лв. към Агенцията за държавен резерв с мотив „предстоящи разходи за закупуване на нови видове и количества горива за преодоляване на последиците от кризисни ситуации“. За октомврийската поръчка правителството също насочи извънредни средства от бюджета, като тогава за Агенцията бяха определени допълнително 50 млн. лева.
През миналите години монополът в търговията с горива при Държавния резерв се държеше от "Лукойл", но видно от резултатите от търговете напоследък борсовите договори се разделят основно между "Бент Ойл" на Димитър Радев, свързван с Младен Михалев - Маджо, "Инса Ойл" на Георги Самуилов и "Петрол Енерджи" – също на Георги Самуилов.
Правителството: "Лукойл" обеща да не останем без бензин и дизел
На въпрос на Actualno.com към Държавния резерв когато заменят старите горива, които са с изтекъл срок, за нови, какво се случва със старите, отговорът е следният: Че, както е указано в закона, в зависимост от срока на съхранение на различните видове, при действия за обновяване (замяна със същите по вид новопроизведени количества), подлежащите на обновяване количества горива се продават чрез лицензираните стокови борси.
Още от Държавен резерв:
За какво се готвим? Държавата купува оборудване за огромен полеви лагер
Отвориха Държавния резерв за наводнените населени места
Държавният резерв осигурява вода за свищовските села