Държавата да плаща не само 60% от брутната заплата по осигурителен доход на закъсали предприятия заради кризата с коронавируса, но и осигуровките по тази част от 60 на сто - по т.нар. "схема 60 на 40". Това поискаха от ДПС пред правната комисия на парламента, чрез народния представител на Движението Йордан Цонев - с параграф 6 от Преходни и заключителни разпоредби на Закона за извънредното положение. Предложението беше прието - на второ четене, предстои утре, 6 април, да бъде гледано на второ четене в пленарна зала на парламента, където се очаква да бъде окончателно одобрено.
Цонев изтъкна, че е имало много критики по схемата 60 на 40 и затова прави предложението. Всъщност сега, много работодатели предпочитат да съкращават по трудов договор, защото тогава и осигуровките се поемат от държавата, като се плащат 60% от възнаграждението по трудов договор - отново по трудов договор.
Менда Стоянова от ГЕРБ принципно изрази съгласие с предложението на ДПС, но поиска всъщност НОИ да превежда "и дължимите осигуровки от работодателя", но само за срок не по-дълъг от 3 месеца. Беше направено предложение до 5 дни средствата да се превеждат на осигуреното лице, но Менда Стоянова не се съгласи и настоя държавната помощ да се превежда на работодателите, които да плащат заплатите на работниците в пълен размер. Крум Зарков обаче опонира, че работодателските организации сами са поискали държавата да плаща директно на работниците от компаниите, които ще бъдат подпомагани. В крайна сметка предложението не беше прието.
Междувременно и НФСБ подкрепи идеята осигуровките върху 60-те процента да се поемат от държавата.
Представляващият Висшия адвокатски съвет адвокат Валя Гигова призова поне за самонаетите лица да бъде предвидена държавна помощ с една минимална работна заплата – в пленарна зала утре, 6 април, ще стане ясно дали ще бъде решено нещо в тази насока.
Още: "БСК: Едва 8% от работодателите са склонни да се възползват от схемата "60/40"
"Схемата 60 на 40 – окончателни мерки"