Ми да видим дали ще си спазят обещанието – така вицепремиерът Томислав Дончев коментира съвсем накратко какво в крайна сметка ще очакваме като европейски пари заради коронакризата.
Още: За да няма мита: ЕС е готов да купува повече горива и оръжие от САЩ
Още: След примирието: Ще се възстанови ли корабния трафик в Червено море?
Целият пакет безвъзмездни пари от ЕС заради коронавируса са около 26 млрд. евро, а като кредити идват още около 4 млрд. евро. Но България трябва да защити парите си по два инструмента - Фондът за справедлив преход в размер на 1,2 млрд. евро и Фондът за възстановяване и устойчивост, 6,2 млрд. евро, обясни Дончев пред Нова телевизия. Припомняме, че що се отнася до т.нар. национален план за възстановяване по Национална програма за реформи заради последствията от COVID-19, който трябва да представим пред ЕС и той да бъде одобрен от Брюксел, за да видим пари, пред парламента в средата на септември вицепремиерът каза, че крайният срок бил 30 април, 2021 година. Сега Дончев коментира, че се надява процесът по обществени консултации да почне „още следващата седмица”. Той увери, че се работи с ЕК от лятото и надеждата му е да бъде представен план през януари, 2021 година. Вицепремиерът каза, че се целим по Фонда за справедлив преход всеки проект да получава 70% от финансирането си от Европа, другото да е национално съфинансиране.
За момента договорените пари за коронакризата не са сигурни - трябва да представим националния план и той да бъде одобрен.
4,5 млрд. евро могат да дойдат за енергийна ефективност – това даде за пример Дончев като пари, отиващи за борба с последствията от коронакризата. Това не значело само саниране, ами цялостно обновяване – например слънчеви панели и батерии на покрива на публични сгради, ще може да се кандидатства за такива уреди и за панелни блокове. Щяло да има и програми за обновяване на машинния парк. Имаме амбиции да инвестираме 850 млн. лева за системи за напояване.
Още: Tesla ще повиши цените на автомобилите си за Канада
Още: Италия се завръща към ядрената енергетика, 40 години след забраната
Що се отнася до това дали може Брюксел да ни спре европари заради върховенството на правото, Томислав Дончев обясни, че пари се спират, ако контролната система не работи, а в България работела. До момента никой не е разработил ясен критерий какво значи има ли върховенство на правото или няма, подчерта вицепремиерът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сметка за компенсацията за ток: Новият енергиен министър смята фриволно (ВИДЕО)
Още: Заради високите цени на тока: Компенсациите за небитови клиенти продължават до края на март
Още: "Кръчмарските сметки за коронавирусните европари за България"
Новите мерки срещу коронавируса
Що се отнася до заявката от протестите срещу властта – да не се носят маски на открито, Дончев коментира, че мерките се предлагат от учени и експерти, а не от политици.
Още: Reuters: Ножът за руската икономика върви към кокала, Путин се страхува все повече
Още: Изплатиха забавени заплати за милиони левове
Разговарях със здравния министър – предполагам ще има нюанси в бъдещата заповед за носенето на маски на открито, например дали при струпване на хора ще се носи, каза още Дончев.
Що се отнася до това дали президентът Румен Радев трябва да е под карантина, след като още в неделя са му казали, че ръководителят на ВВС, с който е бил в контакт в петък, е болен от коронавирус, обяснението беше витиевато – предполагам, че РЗИ го е предупредила, всеки съвестен гражданин би трябвало да се съобрази. Според Дончев, особено политиците трябва да са за пример.
Още: "Нови рекорди: 1336 случая на коронавирус у нас, но при огромен брой тестове за денонощие"