България не е готова да влезе в еврозоната, отчита доклад на Европейската комисия, който се публикува веднъж на две години.
Още: С цената на петрола се случи нещо, нечувано от три години
Още: Иван Хиновски след енергийния срив: 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен
В документа се посочва, че страната ни, както и останалите 6 държави-кандидатки, не са готови да приемат еврото.
Документът казва, че страната ни покрива три икономически критерия - за ценова стабилност, публични финанси и дългосрочни лихви. България обаче не отговаря на изискванията за валутно-обменния механизъм и законодателството не е напълно съвместимо с договора за функционирането на Европейския съюз.
По-рано Ройтерс обяви, че сред констатациите в доклада са липса на независимост на централната банка у нас и притеснения, че корупционната среда заплашва стабилността на банковия сектор в България.
Още: Кой ще определя цените на тока от 1 юли у нас?
Още: Гигафабрики за изкуствен интелект в България: Жечо Станков ги обсъди с министър на Тръмп
Припомняме, че правителство вече заяви, че до края на първото полугодие ще уведоми европейските си партньори, че желае да предприеме първите стъпки към присъединяването на еврозоната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Цени на жилищата в София през 2025 г.: Актуални данни
Още: Енергийната комисия отложи либерализацията на цената на тока за домакинствата
Въпреки ясно изразената подкрепа от Европейската комисия, от изказванията на представители на ЕЦБ и на някои страни членки е ясно, че тези намерения не се посрещат с много ентусиазъм. Само преди няколко седмици премиерът Бойко Борисов обяви, че от България е поискано първо да се присъедини към Mеханизма за тясно сътрудничество (банковия съюз), с което той каза, че не сме съгласни и първо искаме да влезем в еврозоната. Това изискване се поставя като условие от ЕЦБ от доста отдавна, но в последно време част от страните членки също възприеха тази позиция.
При посещението си в България по време на срещата на върха ЕС – Западни Балкани френският президент Еманюел Макрон също коментира, че "Франция желае България да се присъедини към ERM II, но едновременно да влезе и в банковия съюз, което ще позволи да се наблюдава отлично банковата система на България".