България не е готова да влезе в еврозоната, отчита доклад на Европейската комисия, който се публикува веднъж на две години.
В документа се посочва, че страната ни, както и останалите 6 държави-кандидатки, не са готови да приемат еврото.
Документът казва, че страната ни покрива три икономически критерия - за ценова стабилност, публични финанси и дългосрочни лихви. България обаче не отговаря на изискванията за валутно-обменния механизъм и законодателството не е напълно съвместимо с договора за функционирането на Европейския съюз.
По-рано Ройтерс обяви, че сред констатациите в доклада са липса на независимост на централната банка у нас и притеснения, че корупционната среда заплашва стабилността на банковия сектор в България.
Припомняме, че правителство вече заяви, че до края на първото полугодие ще уведоми европейските си партньори, че желае да предприеме първите стъпки към присъединяването на еврозоната.
Въпреки ясно изразената подкрепа от Европейската комисия, от изказванията на представители на ЕЦБ и на някои страни членки е ясно, че тези намерения не се посрещат с много ентусиазъм. Само преди няколко седмици премиерът Бойко Борисов обяви, че от България е поискано първо да се присъедини към Mеханизма за тясно сътрудничество (банковия съюз), с което той каза, че не сме съгласни и първо искаме да влезем в еврозоната. Това изискване се поставя като условие от ЕЦБ от доста отдавна, но в последно време част от страните членки също възприеха тази позиция.
При посещението си в България по време на срещата на върха ЕС – Западни Балкани френският президент Еманюел Макрон също коментира, че "Франция желае България да се присъедини към ERM II, но едновременно да влезе и в банковия съюз, което ще позволи да се наблюдава отлично банковата система на България".