Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Добрин Иванов: Най-некадърният работодател е държавата

28 януари 2022, 08:46 часа • 11316 прочитания

Изказването на финансовия министър Асен Василев е дръзко, непремерено и дълбоко погрешно. Това каза Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). 

„Това не звучи добре от устатата на финансовия министър на една държава. Освен това в България около 450 000 души работят на минимална заплата. А на около половината от тях работодателят е държавата и общините. Така че излиза, че най-некоректния и некадърен работодател е държавата“, допълни той.

Повод за тези изказвания станаха думите на Василев по време на Националния съвет за тристранно сътрудничесвто, че "некадърните работодатели дават ниски заплати" и затова у нас има работещи бедни.

„Изказването на финансовия министър е невярно. Ако това се случи в Германия, финансовият министър веднага ще си подаде оставката и ще се извини“, заяви в ефира на Нова телевизия финансистът Любомир Дацов.

Той обясни, че навсякъде има работещи бедни. „Много по висок е процента на тези хора в Италия и Испания. Това е европейска статистика. В Германия този процент е 8-9“, заяви той и добави, че това е проблем на много места и се дължи на ниската квалификация на хората.

По думите на Дацов за първи път в Бюджет 2011 има драстични отклонения. „Тотално е сгрешена неговата идея, защото коментираме, че инфлацията е най-голямата заплаха, а всъщност по каквато и теория и икономика да смятате този бюджет ще помпа инфлацията”, каза той.

Вицепрезидентът на КT „Подкрепа" Йоанис Партениотис коментира, че действително цените на основните стоки са повишени с 15-20% от началото на годината.

„Истината е, че заложените в този бюджет минимална работна заплата и максимални осигурителни доходи според нас е в правилна посока”, посочи той.

„От работодателите беше изказана теза, че максималният осигурителния доход не би трябвало да се увеличава така, защото трябва да се пипне и максималната осигурителна пенсия. Само че, ако трябва да приложим закона, то тогава максималният осигурителния доход трябва да стане 3750 лв., а не 3400 лв., за да има пенсия от 1500 лв. В случая максималният осигурителния доход е подценен”, коментира Партениотис.

По-късно АИКБ, БСК, БТПП, КРИБ и Съюзът за стопанска инициатива в отворено писмо поискаха вицепремиерът да се извини на българските работодатели, благодарение на чиито усилия и денонощна ангажираност се крепи функционирането на обществените системи!

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес