Първата доставка на втечнен природен газ за България на новооткрития терминал в Александруполис, Гърция, вече е факт. Днес компанията TotalEnergies Gas and Power Ltd. достави 1 млн. MWh за газовия пазар у нас. Именно тя спечели първия от общо петте търга, обявени от „Булгаргаз“ ЕАД за доставки в периода октомври 2024 г. – февруари 2025 г.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
„Това е исторически момент не само за България, но и за целия регион на Югоизточна Европа. След визионерското решение, което взехме преди години да се включим като акционери в съоръжението, днес получаваме реална диверсификация. Вече разполагаме с още един източник на доставки, който да осигури енергийна независимост за държавата, конкурентоспособност за икономиката и достатъчно топлина на приемливи цени за домакинствата“, каза министърът на енергетиката Владимир Малинов на церемонията по посрещането на кораба. В нея участваха също и изпълнителните директори на „Булгаргаз“ ЕАД и „Булгартрансгаз“ ЕАД Веселин Синабов и Кирил Равначки, както и председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов.
Част от количеството ще бъде включено в микса за м. октомври, заедно с газа от Азербайджан и ПГХ „Чирен“, осигурявайки подобрени ценови условия за българските потребители, уточниха от енергийния холдинг. Доставката за България от TotalEnergies е първата изобщо от разкриването на новия терминал, като газът, който получаваме днес, е с произход Норвегия.
Още: Енергийният министър с новини от Гърция за Александруполис
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Терминалът за втечнен природен газ в Алексанруполис осигурява достъп до диверсифицирани доставки от надеждни източници като САЩ, Катар, Египет и други. Съоръжението ще съдейства за успешно изпълнение на приоритетите ни, свързани с енергийна сигурност и независимост. Търговската експлоатация на новото съоръжение стартира на 1 октомври 2024 г. – началото на газовата 2024/2025 г. То разполага с капацитет за съхранение на 153 500 куб. м. втечнен природен газ и за регазификация на до 5.5 млрд. куб. м. природен газ годишно. Чрез „Булгартрансгаз“ ЕАД българската страна е акционер с 20% в Gastrade S.A. – компанията, собственик и оператор на терминала. Освен за България, чрез новото съоръжение занапред ще могат да бъдат осъществявани доставки на природен газ за Гърция, Румъния, Северна Македония, Сърбия, Молдова и Украйна. „Булгаргаз“ ЕАД има резервиран капацитет от 1 млрд. куб. м. втечнен газ за разтоварване на новия терминал.
Капацитетът на съоръжението за първите пет години е почти изцяло изчерпан, което е красноречиво доказателство за интереса към тези доставки, стана ясно още от думите на министър Малинов. „Това е първа реална стъпка от цялостната концепция за Вертикален газов коридор, подкрепена от нашите партньори в Европейския съюз и САЩ“, изтъкна още енергийният министър и поясни, че тази концепция включва още терминала в Ревитуса (Гърция), изграждане на цялостната линейна инфраструктура за България и региона и разширение на ПГХ „Чирен“.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Терминалът бе пуснат след месеци забавяне
Терминалът за втечнен газ при гръцкия град Александруполис бе пуснат в търговска експлоатация на 1 октомври. Съгласно първоначално одобрения от акционерите график терминалът трябваше да бъде въведен в експлоатация през месец април 2024 г. След започване на дейностите по свързване на платформата за втечнен газ с газопровода обаче, бе констатиран технически дефект - наличие на вода в тръбопровода. Впоследствие той бе отстранен.
Още: След месеци забавяне: Терминалът за втечнен газ край Александруполис заработи
Съоръжението разполага с най-съвременна технология и е с максимален капацитет за регазификация от 5,5 милиарда кубични метра годишно. Вече 14 гръцки и международни компании участват в проекта с търговска цел, като са ангажирали почти целия капацитет на терминала поне до 2030 г.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
България е акционер
Българският газопреносен оператор "Булгартрансгаз" е акционер в терминала с 20 процента. Освен българското дружество стратегически партньори и акционери са и "Елмина Копелузу", "Газлог" , "ДЕПА Комерсиал" и "ДЕСФА" .
На 24 септември операторът на интерконектора Гърция-България Ай Си Джи Би , съобщи, че тества успешно точката на междусистемно свързване в Комотини с реални количества природен газ преди пускането в експлоатация на терминала за втечнен природен газ в Александруполис. Ай Си Джи Би подписа споразумение за междусистемно свързване с гръцкия национален оператор на газопреносна система DESFA в точката на междусистемно свързване, разположена в Комотини, Гърция. От тази точка интерконекторът продължава към Стара Загора.
Още: Енергийният министър обяви кога ще заработи терминалът за втечнен газ в Александруполис
Терминалът за втечнен природен газ в Александруполис се състои от плаващата инсталация за съхранение и регазификация на втечнен природен газ, подводен и сухоземен газопровод, който свързва инсталацията с националната газопреносна система.