Ще започнем поетапно да компенсираме задълженията на Националната електрическа компания, но това няма да доведе до резки увеличения в цената на тока. Това заяви председателят на Държавната комсия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев (на снимката) на пресконференция днес. Той обаче не уточни какво точно разбира под термина „резки увеличения”.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Натрупаните задължения на НЕК за периода 2010-2014 г. се равняват на 2,9 млрд. лв., показват данните на ДКЕВР. 1,5 млрд. лв. от тях са свързани с дейността по обществена доставка на електрическа енергия. От тях най-много са тези за покупка на енергия от ВЕИ – 720 млн. лв. Тези по дългосрочните договори с американските централи („AES Марица Изток 1” и „Контур Глобал Марица Изток 3”) са 382 млн.лв., а свързаните с експлоатацията на ПАВЕЦ „Чаира” – 392 млн.лв. Отделно НЕК има инвестиционни разходи в размер на 1,4 млрд. лв. Те са натрупани основно заради проектите „Цанков камък” и АЕЦ „Белене”. Няма обаче да бъдат компенсирани, тъй като не са свързани с лицензионната дейност на дружеството.
Всъщност от въпросните 1,5 млрд. лв. близо 500 млн. лв. са включени в сметките на потребителите. Останалият 1 млрд. лв. ще трябва да бъде компенсиран на НЕК като това ще се случи чрез промени в цените на тока. Такива е възможно да има от 1 октомври тази година, когато ДКЕВР ще започне поетапно да признава разходите. Регулаторът обаче твърди, че няма да има голямо и рязко поскъпване на тока, като за това ще „спомогне” решението НЕК да купува с 50% по-малко „зелена” електроенергия.
Боян Боев каза още, че се обмисля вариантът цената на тока да бъде актуализирана на всеки три месеца, а не веднъж годишно както е сега. По повод двете жалби, подадени от ДКЕВР към Европейската комисия във връзка с дългосрочните договори с американски централи, от регулатора заявиха, че очакват отговор до две седмици.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
ВЕИ секторът: ДКЕВР ще дестабилизира и енергийната, и финансовата система
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Данните на регулатора по отношение на възобновяемите източници са манипулация, не отговарят на точна статистика от сектора. Подадената жалба до Европейската комисия е смехотворна и представлява действие за това регулатора да не изпълни дейността си да определи такава цена на тока, която да отговаря на нейната себестойност. Практически днес ДКЕВР призна, че ще определи за следващия ценови период цена под себестойност. Това заяви председателят на Българската фотоволтаична асоциация Меглена Русенова, която също бе на пресконференцията.
По думите ѝ мерките, които предлага регулатора, не са съгласувани с ВЕИ сектора. Русенова предупреди, че намаляването с 50% на купуването на „зелена” енергия ще превърне 4,4 млрд. лв. кредити на производители на такава енергия в лоши кредити и по този начин ще бъде дестабилизирана банковата система.
В момента по данни на БФА задълженията на НЕК към производители на „зелена” енергия са около 100 млн. лв.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици