Това е правилният ход, прави се навсякъде по света. Така бившият финансов министър Симеон Дянков коментира актуализацията на бюджета в България.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Според него, това, което България е отделила, е дори „средно” спрямо други държави. Въпросът е как да се изразходват и колко бързо, каза Дянков.
По думите му, на този етап кризата е още здравна. Но голямата цел е да се подпомагат домакинствата и бизнеса, като трябва да се мисли за още по-всеобхватни схеми за домакинствата, каза Дянков пред Нова телевизия. Опитът показва, че потреблението се възстановява много по-бавно – може да минат години, трябва отсега да се мисли, според бившия финансов министър. Той видя решение и "във включване на данъчната система на обратна скорост", на следващ етап.
Колкото до въпроса дали с кредитите, дори безлихвени, няма да има голямо задължаване, отговорът беше, че тепърва ще се мисли как част от заемите ще могат да се опрощават. Дянков смята, че е задължително да има отпускане на пари безвъзмездно на домакинствата като част от системата от мерки за "икономическо лечение".
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
За схемата "60 на 40" Дянков използва думата "помага". С времето обаче трябва да сме по-щедри в подпомагането, каза обаче той. И даде пример със Северна Македония, чиято марка е "85 на 15", по думите му, а в Румъния била "80 на 20".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Бившият финансов министър сподели, че очаква кризата да премине през 3 фази. Първата е здравната, втората е потреблението и търсенето да се запази, а третата фаза – да няма прекалена задлъжнялост на бизнеса и потребителите. Трябва да спрем всички процедури за несъстоятелност, подчерта Дянков. Той добави, че за България е много важно да влезе в еврозоната, защото там ЕЦБ вече е отпуснала 2 трилиона евро, докато ЕС още само говори за обща финансова рамка от 540 млн. евро т.е. 4 пъти по-малко.
Дянков обясни и, че в момента е във Вашингтон и излиза навън само за храна и лекарства.