„Аз не очаквам разбира се, че с отпадането на квотите ще има драстично увеличение на обема на производството. До сега тези страни, които надвишаваха млечните си квоти, плащаха съответните налози като санкция, но предвид кризата в този сектор налозите се отсрочиха като плащане и без лихва, но тази мярка не касае страна като България, където не сме си достигали млечните квоти и нямаме такъв дълг”, каза земеделският министър Десислава Танева.
Отпадането на квотите е действие, което е планирано в хода на прилагането на квотите за мляко, а проблемите които се появяват на пазара се очакваха. Това заяви в Кюстендил министърът на земеделието и храните, предаде репортер на Радио „Фокус” – Кюстендил.
„За съжаление налагането на ембаргото от Русия върху млечните храни с произход Европейски съюз отделно утежни допълнително ситуацията на пазара на млякото. Тенденцията за спад на цените не е от днес, тя продължава трайно всеки месец в последните 12 месеца. За България важи същото. Положителното в тази нелека ситуация на европейския пазар е, че ние сме някъде по средата”, заяви министър Танева.
Тежестта в България идва от това, че спада цената на млякото, а инструментите с които държавата разполага, не са неограничени за подкрепа.
"Ние още от декември, а после заедно с Румъния в месец януари, решение за пряка подкрепа на млякото. Така, както в условията на кризата през 2008-2009 година се взе такова решение. До момента имаме подкрепа на 10 държави, продължаваме да търсим такава подкрепа и такъв механизъм, дори бил той с национални средства”, каза министър Танева.
"Безспорно няма как да компенсира последствията от кумулирането на двата фактора, довели до криза в млечния сектор – отпадането на квотите и последствията от руското ембарго”, добави тя.