Съвсем сериозно обмисляме подобна мярка. По този начин председателят на енергийната комисия и бивш министър на икономиката и енергетиката Делян Добрев. Той добави, че вероятно ще бъдат въведени и други промени в законодателството.
Те трябва да станат факт до средата на годината. С промените до края на годината недоволните трябва да имат право да избират друг доставчик, беше обяснено в ефира на bTV.
По повод проблемите с "Енерго-про" и сметките за ток, Добрев обясни, че подобен казус не съществува с ЧЕЗ и ЕВН. От енергийното дружество, което обслужва района на Варна и Североизточна България, не са дали смислен отговор за неспазването на периода за отчитане.
НС не отнема и дава лицензи. ДКЕВР е компетентната. Ако има толкова фрапантни нарушения, те ще го направят. По този начин Добрев отговори на въпрос дали може да се стигне до отнемане на лицензи. Той подчерта, че е по-важно да се задвижи либерализацията и да спрем да се оправдаваме с дългосрочните договори.
По-рано днес стана ясно, че наредбата, която определя правилата за отчитане на потреблението на ток, е виновна за невъзможността на „Енерго-про” да не спази отчетния период от 31 дни.
Според представителите на дружеството, които се изказаха пред парламентарната енергийна комисия, „Енерго-про” е направило междинен отчет, за да може да се вмести в срока от 31 дни по чл. 3, ал. 4 от Наредбата за правилата за отчитане на потреблението на ток. Беше припомнено, че при промяната на наредбата и вкарването на срока от максимум 31 дни за отчет, е било препоръчано от експерти от ДКЕВР да се прави междинен отчет и тази възможност е предвидена в Наредбата, определяща правилата за отчитане на потреблението на ток. Използвахме опцията за междинен отчет, за да не изпуснем срока от 31 дни, казаха от „Енерго-про”.