Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Денков: С военни кораби ли да спираме танкерите с руски петрол?

14 декември 2023, 11:44 часа • 4908 прочитания

Премиерът Николай Денков заяви, че България не нарушава с нищо санкциите на ЕС срещу Русия - ден след като Politico разкри как бургаската рафинерия на "Лукойл" е купувала руски петрол на цени над заложения от ЕС и Г-7 таван (60 долара за барел). Самата Европейска комисия ни е дала зелена светлина за това.

Още: Заради България ЕК е разрешила руски петрол да се купува над наложения таван

Няма нарушение на България, нито на "Лукойл Нефтохим"

"Прочетох внимателно статията и препоръчвам на всеки, който иска да коментира, да я прочете до края. България не е изобщо изключение. Русия намира начини да избегне различните елементи на санкции, в случая – за петрола. България е една от страните, които попадат в този набор от нарушения. Но те не са нарушения на българските власти, нито на „Нефтохим“, а на различни танкерни компании и търговци, за да се избегнат тези санкции", каза Денков пред медии от Брюксел, където на 14-15 декември се провежда срещата на евролидерите.

"Това, което знаем, е, че България има разрешение от ЕК да действа по този начин. Няма лесен начин да бъдат наложени санкции. Например един от коментарите е защо минават танкери в европейски води, ако нефтът в тях е над 60 долара на барел. Как да ги спираме? С военни кораби ли?", попита реторично премиерът.

Още: ЕС измисли как да спира танкерите с руски петрол по незаконния им път към пазарите

Снимка: iStock

Вчера Европейската комисия обяви, че в случая не се прилага ценовият таван за покупка на руски петрол - той действал само за трети страни, тоест такива, които са извън Европейския съюз.

Още: ЕК не видя нито свое, нито българско нарушение на ценовия таван за руския петрол (ВИДЕО)

Детайлите

Зелената светлина от ЕК е позволила на България да внася руски суров петрол над ценовия таван от 60 долара в периода август – октомври 2023 година, пише Politico на база конфиденциални митнически данни. Става въпрос за внос на стойност 640 млн. евро според Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA).

Парите отиват в Русия и там се облагат с данъци – данъците отиват в руския държавен бюджет, една трета от който вече ще се харчи за войната в Украйна (в рамките на 2024 година). Данъците от задната вратичка за руския петрол - т.е. България - са 430 млн. евро, и то директно.

По-рано българската рафинерия на "Лукойл" попадна под светлината на прожекторите и заради разкрития, че е извършвала незаконен реекспорт за Европа и дори САЩ - чрез прехвърляне на руски петрол от един танкер на друг по море. Освен това рафинерията е подпомогнала военната машина на Владимир Путин с 1 милиард евро. В същото време горивата в България продължават да са на средноевропейска цена, не по-ниски.

Още: Кой може да купи "Лукойл" и по-евтини ли ще са горивата? Прогнозата на Милен Керемедчиев (ВИДЕО)

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес