Има риск от повишаване на цените на горивата, обяви премиерът акад. Николай Денков по време на брифинг в парламента в контекста на предсрочното прекратяване на дерогацията.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Няма риск от недостиг
Той обаче увери, че няма риск от недостиг на горива. "Това, което трябва да знаем, е, че трябва да се запази "Лукойл" да работи, за да нямаме шоково увеличаване на цените, и затова се борихме досега. От тук нататък дали ще има последващо повишение, зависи на първо място от международните пазари и дали "Лукойл" да осигури доставките", каза Денков.
Правителственият авиоотряд и искането за нова дерогация
Той бе категоричен, че няма риск правителственият авиоотряд да спре да лети във връзка със спирането на дерогацията.
Според него обаче писмото на авиоотряда в последния ден преди предсрочното прекратяване на дерогацията е или небрежност, или саботаж. "Така че ще има някакви последствия", каза още премиерът.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Припомняме, че Държавният авиационен оператор, по-известен като "Авиоотряд 28", е изпратил вчера писмо до транспортния министър Георги Гвоздейков с искане за дерогация за доставката на авиационно гориво. В документа от авиоотряда сигнализират министъра, че на 29 февруари изтича договорът за доставка на гориво от “Лукойл Ейвиейшън България”, и се оплакват, че не могат да изпълняват задълженията си. Затова настояват за дерогация за авиационното гориво и възможност да продължат да доставят от “Лукойл Ейвиейшън България”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
От авиоотряда посочват, цитирани от в. "Сега", че досега са доставяли гориво по договора с “Лукойл” на цена от 1009,53 щатски долара на тон. От авиационния оператор изпратили писма до трите лицензирани наземни оператора - “Голдеър Хендлинг България”, “Соф кънект” и “Суиспорт България”, но получили отговор само от “Соф кънект”, които предложили цена от 3440 евро на тон и настояват за депозит в размер на 200 000 евро. Допълнително били проведени разговори с “Shell&MOH Aviation”, които отговорили, че не могат да доставят при посочените условия, а и смятат да замразят дейността си на българското летище. И този отговор е получен в последния момент - на 27 февруари.
Затова от авиооператора предлагат три варианта - дерогация за “Лукойл”, допълнителни преговори с “Shell” за временен договор до края на юни 2024, когато дружеството спира работа, или закупуване от “Соф кънект” на високи цени.
ОЩЕ: "Лукойл Нефтохим" заменя руския петрол с внос от Казахстан, Ирак и Тунис?
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)