Pending – това е надписът, който излиза в официалния сайт на Международния център за арбитраж при инвестиционни спорове (орган на Световната банка), когато бъде потърсена информация за делото, заведено от Оманския държавен фонд срещу България заради КТБ. Думичката е в графата "статут на делото".
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
За незапознатите – "pending" буквално се превежда като "в очакване". А последната въведена информация касае 28 февруари, когато и България, и оманците, са представили своето виждане за нещата относно разходите по делото.
Информацията е изключително странна заради официално съобщение от финансовото министерство от 18 април късно вечерта. Тогава от подопечното на Владислав Горанов ведомство се похвалиха, че окончателно сме спечелили арбитража срещу оманците, както още един арбитраж – срещу EVN. Проверка за делото с EVN показва следното - в графата "статут на делото" пише "concluded" т.е. завършено, а за разлика от делото с Оманския държавен фонд в официалното съобщение на финансовото министерство беше уточнено, че искът от страна на ЕРП-то към България е бил за 850 млн. евро.
Всъщност не е ясно какво точно обезщетение са поискали оманците, които бяха миноритарен акционер в КТБ и по медийни публикации предлагаха план за оздравяване на банката, но БНБ каза, че официално такъв план не е дошъл при тях. Припомняме, че eдно от заключенията на станалия вече ясен доклад на Временната анкетна комисия за проверка на фалита на Корпоративна търговска банка касае точно миноритарните акционери в КТБ, един от които е Оманският фонд. Според доклада миноритарните акционери в КТБ не са упражнили достатъчен контрол.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
В личния си профил във Facebook бившият ни посланик в Русия Илиян Василев е категоричен, че финансовото министерство заблуждава и делото с Оманския държавен фонд не е приключило, тъй като няма начин то да приключи без да е обявено на сайта на арбиртажната структура към Световната банка. Ако има край, това е станало посредством някакво споразумение, а оманците не биха сключили споразумение без да получат обезщетение. Въпросът е какво, пита Василев и задава и други въпроси – дали обезщетението няма връзка с ТЕЦ Варна и Ахмед Доган и дали финансовото министерство нарочно крие размера на въпросното обезщетение? Податка към това какъв може да е размерът се крие в самото съобщение на финансовото министерство от 18 април - в него се казва, че България е спечелила два арбитража, за общо над 1,5 млрд. евро, като този с EVN е за 850 млрд. евро.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"