Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Даниела Петкова: Сигналът е за манипулации с публични компании, не с фондове

30 януари 2015, 09:30 часа • 29260 прочитания

Внимателно слушахме какво точно се случи в парламентарната бюджетна комисия, жалко, че не ни поканиха. От КФН вчера признаха, че могат да изчислят доходността от универсалните пенсионни фондове (УПФ) за десет години назад, а фондовете работят от 12 години – от 2002 година. Това заяви председателят на ПОК Доверие Даниела Петкова

Каквото сме взели, сме го върнали, инфлацията е изцяло върната и има пари отгоре, каза Петкова (бел. ред. – за 12 години реалната нетна доходност от УПФ е 0,464%). Това твърдение председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова контрира, че е хубаво на сайтовете на пенсионните фондове да има информация за вложенията. Денонощно клиентите на УПФ имат достъп до индивидуалните си партиди, отвърна Петкова.

Аз съм много обезпокоена, че 40% от хората не ги интересува къде са им парите и какво им носят – това сочи едно социологическо проучване, посочи Стоянова.

Много се спекулира с писмото със сигнал за пазарни манипулации, продължи Петкова. Ние сме пратили писмото до три институции, не само до КФН. Ние пенсионни фондове не обвиняваме – посочили сме група публични компании, търгуващи се на Българската фондова борса, чиито акции се движат в обратна на пазарите посока. Сигнализирали сме, защото е възможно част от тези акции да се окажат в портфейли на пенсионни фондове, уточни Петкова.

Такива действия могат да бъдат направени, само ако има свързаност между въпросните компании и пенсионни фондове, категорична беше Менда Стоянова.

Управленската гледна точка

Не е точно така, както го казахте. Така председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова отговори на въпрос на Нова телевизия дали парите, които внасяме в универсални пенсионни фондове, се топят.

За последните десет години реалната доходност от универсалните пенсионни фондове е отрицателна, но това означава, че парите в личните партиди, които се натрупват, са с по-малка покупателна способност, отколкото е растяла инфлацията. Това заяви Стоянова. През тези две години (2004-2014) имаше големи трусове, много американски пенсионни фондове фалираха. Затова възложихме на КФН да направи предложения, с които да се осигури положителна доходност за всеки, когато се пенсионира и взема втора пенсия, каза Стоянова.

Смятам, че размерът на таксите върху личните партиди пречи да се увеличава доходността (бел. ред. – всяка вноска се облага еднократно с 5%, като законът позволява диапазон „до 5%”). Депутатът от ГЕРБ призна и за проблема с инвестиции на фондовете към свързани лица. Законът сега дава възможност до 10% инвестиции в свързани лица. Затова бюджетната комисия поиска по-широко обяснение що е то свързано лице, защото сега формулировката е неясна, каза Стоянова.

Менда Стоянова призна и за писмо от четири пенсионни фондове за злоупотреба при останалите пенсионни фондове в България (бел. ред. – общо сега са девет, предстои навлизането на фонд „Утре”). Сигналът е за пазарна манипулация, с която се увеличава доходността на инвестициите, за да се привличат клиенти и да се покрие т.нар. „минимална доходност”. Ако тя не се достигне, фондовете ще трябва да инвестират капитал от собствените си резерви, уточни Стоянова.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес