Ще протестираме, ако не влезем в еврозоната – да вляза в стилистиката на премиера. Това каза председателят на Асоциацията на банките Петър Андронов, визирайки подмятане на министър-председателя Бойко Борисов, че очаквал протести от банкери заради влизането във валутния съюз на ЕС – заради страх от по-строги регулации.
Стрес тестове ще се провеждат всяка година, трябва да свикнем, каза още Андронов във връзка с промяната на ситуацията при влизане в еврозоната.
Андронов подчерта, че влизането в еврозоната ще осигури "двоен надзор" над банките – БНБ и ЕЦБ. ЕЦБ се утвърждава като доста по-строг надзорник от националните надзори, подчерта той. На въпрос на Нова телевизия дали по-строгият контрол ще доведе до намаляване на печалбата на банките, отговорът беше: "Трудно е да се прецени". Андронов не пропусна да каже и, че през 2018 година са отделени много средства за изчистване на лоши кредити, но нивото е около 7% т.е. двойно по-голямо от това в еврозоната.
Много грешна представа е, че таксите са основна причина за увеличената банкова печалба (1,79 млрд. лева), заяви Андронов. Той ги определи като "няколко десетки милиона" спрямо 2018 година и уточни, че печалбата е около 400 млн. лева повече спрямо 2017 година, а големият плюс бил намаляването на лошите кредити.
Попитан дали влизането в еврозоната значи промяна на таксите, Андронов отговори, че ЕС води политика на ограничаване на такси и няма значение дали ще влезем в еврозоната или не, щом сме вече в ЕС.
Що се отнася до това ще има ли увеличение на лихвите по кредитите, Андронов цитира председателя на ЕЦБ Марио Драги и думите му, че ще трябва още време да се прецени дали и кога ще има увеличение на лихвените проценти за отпускане на заеми от ЕЦБ към търговските банки. Преценка ще има най-рано през лятото на 2019 година, а даже и към края на годината, обобщи българският банкер. Той добави и, че БНБ препоръчва ограничаване на отпускането на кредитите и това е разумно, защото растежът на отпускане е по-голям от растежа на доходите. Нека гражданите внимават – ниските лихви няма да останат вечно, нека сметките се правят с повече резерв, не се увличайте от големия оптимизъм, предупреди Андронов.
Надали идва нещо, което ще е катастрофално, но може да е във вид на забавяне на растежа, на някаква умерена рецесия, на стагнация. Да чакаме някаква катастрофа на всяка цена не бих се съгласил, заяви и оттеглящият се от поста на главен изпълнителен директор на "Уникредит Булбанк" Левон Хампарцумян пред БНТ. Според него "няма начин" да се повтори кризата от 2008 година. Никакъв паралел с 2008 година, освен че икономиката се забавя, съгласи се задочно и Андронов.
Награди
По въпроса кой става "Банкер на годината" и "Мистър Икономика" заради опита "Цветан Василев", Андронов коментира, че етикетите на една или друга награда не трябва да се считат за гаранция на каквото и да е. Ние вярваме на числата, на това в трудна ситуация как може да бъде подкрепен даден бизнес, е тезата на банкера.