Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чобанов: Оманците не са знаели за случващото се в КТБ, но могат да помогнат за спасяването й

24 юли 2014, 19:03 часа • 29318 прочитания

Кредитният портфейл на КТБ не е воден по нормалните надзорни практики. Непрекъснато излиза информация от свидетелски показания в пресата, че има висока концентрация, свързани лица – вижда се, че проблемът е голям. Така финансовият министър в оставка Петър Чобанов коментира ситуацията около Корпоративна търговска банка пред БТВ.

Той категорично отказа да отговори на въпроса кое е по-добрият ход – да бъде оставен трезорът да фалира, или да бъде преструктуриран. Аргументът на Чобанов – нужна е още информация от БНБ за капиталовата дупка в КТБ.

Министърът в оставка посочи, че участието на оманския държавен инвестиционен фонд в оздравяването на банката е възможен вариант. По думите му вторият най-голям акционер в КТБ след „Бромак” на Цветан Василев също не бил наясно със случващото се във финансовата институция.

Чобанов обясни, че оманците искат да защитят инвестицията си, защото отговарят пред своя парламент за това, че са допуснали да бъдат застрашени държавни средства. По думите на финансист №1, те са готови да привлекат и допълнителни инвеститори.

Актуализацията на бюджета не е задължителна, но е желателна – това се разбра от думите на Петър Чобанов. По думите му рискът в приходната част е около 500 млн. лева, а буферът, който може да се създаде чрез оптимизиране на разходите е в същия размер. Чобанов, обаче напомни, че „това, което ни очаква, са допълнителни месеци на несигурност”, докато няма работещ парламент.

По думите му валутните резерви са в размер на малко под 30 млрд. лева, фискалният резерв е 8.3 млрд. лева, а средносрочната прогноза за дълга е 20-22% от БВП.
Според Чобанов, фискалните буфери могат да бъдат подсилени, но чрез актуализация в „умерени параметри”, защото след прескачане на границата от 3% дефицит, връщането назад е трудно.

Министърът в оставка се изказа скептично за искането на Росен Плевнелиев служебното правителство да може да взема външни заеми. По думите му пазарите не работят през август, а самата процедура е дълга.

В същото време, институции като МВФ (за който Бойко Борисов каза преди седмици, че трябва да отпусне заем на България) предпочитли да сключват споразумения с правителства, които са парламентарно подкрепени: „Тези пари не идват даром, те идват заедно с конкретни промени в законодателството”

По отношение на твърденията на опозицията, че политико-експертният кабинет „Орешерски” оставя дупка за милиарди в енергетиката, здравеопазването и др., Чобанов подчерта, че „не може да припишем на бюджета отговорност за всичко” и коментира, че държавните предприятия имат свой мениджмънт.

По темата с евентуалните разходи за VII блок на АЕЦ „Козлодуй” и „Южен поток”, Чобанов каза, че не става дума за ангажимент на правителството, а за създаване на предприятие, което инвестира и генерира печалби.

Петър Чобанов призна, че през последните два месеца правителството е работело трудно. „Можем да твърдим, че времето между европейските избори и предсрочните може да се окаже загубено време”, призна той.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес