В изпълнение на изискването на чл. 121 от Закона за кредитните институции (ЗКИ) квесторите на Корпоративна търговска банка АД (КТБ) представиха Доклад за текущото състояние на банката. С доклада е представен неодитираният финансов отчет на банката към 30 юни тази година.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
От прессъобщението на БНБ става ясно, че се възлага на ръководителя управление "Банков надзор" до 10 септември тази година да внесе в УС на централната банка предложение за необходимото удължаване на срока на специалния надзор на изпадналата във финансово затруднение банкова група.
До 15 септември пък ще е завършила организацията и ще е ясно кои кредитни досиета ще подлежат на одиторска оценка. Едва след това ще се прави самата оценка.
На квесторите е дадена и задача да сключат допълнителни договори с одиторските фирми „Ърнст и Янг Одит“ ООД, „Делойт одит“ ООД и „Афа“ ООД за цялостна оценка на активите на банката. Тя трябва да бъде осъществена в срок до 20 октомври тази година.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Според доклада за текущото състояние на банката активите й към 30 юни са размер на 6,89 млрд. лв., което e със 741.4 млн. лева по-малко от сумата към 31 май.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Високоликвидните активи са 144.3 млн. лева, като намалението спрямо края на предходния месец е 671.9 млн. лева. Портфейлът от ценни книжа е в размер на 776.9 млн. лева, а кредитният портфейл е в размер на 5,26 млрд. лева.
Депозитите от граждани и предприятия към 30 юни са 5,62 млрд. лв. лева, като намалението спрямо края на май е 630.7 млн. лева.
Финансовият резултат на банката към 30.06.2014 г. е загуба в размер на 65.3 млн. лв. и се дължи изцяло на начислените през месеца разходи за обезценки на кредитния портфейл. Същевременно квесторите отбелязват, че тези разходи за обезценки са определени по съществуващите в КТБ АД процедури за прилагане на вътрешните правила на банката, които не осигуряват пълно съответствие с изискванията на Международните стандарти за финансова отчетност (МСФО).
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
На основата на неодитираните отчети общата капиталова адекватност на банката към 30.06.2014 г. е 10.54 на сто, а адекватността на капитала от първи ред – 7.86 на сто.