Цените на петрола ще останат високи до края годината, но се очаква да слабо понижение през 2023 г., смятат анализатори. Малцина предвиждат цените на суровия петрол да се повишат до края на годината.
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Цените на петрола скочиха до над 120 долара за барел след началото на войната в Украйна, но през последните седмици черното злато падна до под 100 долара за барел, предава CNBC.
Към момента на подготвяне на материала цената на американския лек суров петрол (WTI) е 88.15 долара за барел, а на сорт „Брент“ – 94.07 долара за барел, сочат данните на Oil Price.
Прогнозите за задържане на цените през втората половина на 2022 г. обаче не вземат предвид въздействието на потенциална рецесия. В случаите на рецесия тенденциозно цените на петрола падат.
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Текущите цени се задържат до края на годината
Суровият петрол ще се търгува за средно 101 долара за барел през втората половина на 2022 г. и за 98 долара на барел през 2023, казва Наташа Кънева от JPMorgan.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Цените на петрола могат да падат с 30 до 40% в случай на рецесия, се посочва в доклад на JPMorgan от юли.
Кънева казва, че е намалила слабо прогнозите за 2023 г. заради очакваното по-слабо въздействие на ембаргото на ЕС върху руския суров петрол.
Понастоящем планът за изключване на Москва от пазара на морско застраховане се отлага. Тази забраната за морска застраховка би представлявала най-всеобхватното ограничение досега за руския петрол. Поради забавянето обаче влиянието върху руските доставки ще бъде отслабено, казва Кънева.
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Още: Инфлацията във Франция се ускори през януари
Други анализатори също дават сходни предположения: „От гледна точка на настоящите прогнози, в случай, че не изникне непредвидено събитие, все още очакваме суровият петрол сорт „Брент“ да се търгува за средно 108 долара тази година“, казва Глен Уепенер, изпълнителен директор в First Abu Dhabi Bank. Той посочва, че прогнозната цена за „Брент“ за 2023 г. е 97 долара за барел.
Даниел Йергин от S&P Global предполага, че цените на петрола вероятно ще бъдат определяни от развитието на геополитиката, а не от факторите на търсенето и предлагането.
Възможен ли е ръст?
Директорът на Refinitiv Oil Research за Азия, Яу Ян Чун, пък казва, че на фона на растящите цени на газа в Европа и възможността Саудитска Арабия да намали нефтопроизводството, вероятността за скок на цените на черното злато остава висока.
Миналата седмица Саудитска Арабия заяви, че ОПЕК е готова да намали добива на петрол по всяко време. Това изявление идва непосредствено преди изправянето на Европа пред временно прекъсване на газоподаването по „Северен поток 1“ от Русия.
„Вярвам, че задаващата се зима ще бъде най-значимият двигател на цените на петрола“, казва Яу. „Европа вече се изправя пред проблема с намалените енергийни доставки, който се очаква да се влоши, когато пълната забрана за внос на руски петрол влезе в сила“.
„В краткосрочен план, поне през зимния сезон, вярвам, че е по-вероятно цените да нарастват, отколкото да падат“, заключава той.