Цената на петрола се повлия от решение на ОПЕК+ и от митата на Тръмп

04 април 2025, 11:31 часа • 1451 | прочитания

Цените на петрола се повлияха от обявените мащабни мита на Доналд Тръмп и плановете на осем държави от ОПЕК+ да ускорят увеличаването на производството и постепенно да прекратят съкращенията на добива. На 2 април президентът на САЩ даде пресконференция за „Деня на освобождението“, на която обяви универсално 10% мито върху вноса от всички държави (без тези по споразумението за свободна търговия между Канада, Мексико и САЩ), като на основните търговски партньори, особено на Китай, бяха наложени значително по-високи налози: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници (ОПЕК+) пък взеха решение да придвижат напред плановете си за увеличаване на доставките на петрол. Групата преразгледа планираното по-рано увеличение на производството през май от 135 000 барела на ден на 411 000 барела. На 3 април осем членове на ОПЕК+ обявиха, че увеличаването на производството ще бъде ускорено. Решението, което включва и Русия, бе взето на фона на засилващия се потребителски натиск и инфлационното напрежение, подхранвано от рязкото покачване на цените на горивата: Милиони изгоряха: Украйна удари "разрушително" американски петролен гигант в Русия (ВИДЕО).

Цените на петрола

Суровият петрол сорт „Брент“, който е референтен за Европа, поевтиня с около 0,9%, като се търгуваше на ниво от 69 долара за барел в 07:53 ч. по Гринуич тази сутрин (10:53 ч. българско време). За справка - цената беше 69,63 щатски долара при затварянето на предходната сесия.

Американският бенчмарк West Texas Intermediate (WTI) се понижи с около 0,88%, като се установи на ниво 65,74 долара за барел в сравнение с 66,33 щатски долара за барел при затваряне на предходната сесия.

Снимка: iStock

Страх от глобална рецесия

Спадът на цените на петрола бе обусловен от нарастващите опасения за търсенето след новообявените от Тръмп мита, както и от плановете на осемте членки на ОПЕК+ да ускорят увеличаването на производството и да прекратят поетапно съкращенията на добива. Макар че вносът на петрол, природен газ и рафинирани петролни продукти беше освободен от новите мита, опасенията, че политиката може да подхрани инфлацията, да забави икономическия растеж и да ескалира търговските спорове, оказаха натиск върху цените.

Още: Мащабните мита на Тръмп веднага повлияха на цената на петрола

В допълнение към общата тарифа за внос от 10% - допълнителната такса от 54% върху китайските стоки засили още страховете от глобална рецесия. Експертите предупреждават, че намаляването на промишленото производство и по-слабите потребителски разходи могат да потиснат търсенето на петрол, предава Анадолската агенция.

Това, че Доналд Тръмп набеляза в новите си мерки най-големия вносител в света в лицето на Китай, разтърси енергийните пазари. Експерти предполагат, че новите мита могат да доведат до значителен спад на вноса на петрол в страната.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес