Цената на петрола нарасна и в сутрешната търговия днес на фона на притеснения на инвеститорите за доставките от района на Близкия изток, предаде Ройтерс. Признаци за намаляло търсене обаче ограничиха поскъпването на суровината.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Цената
Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, с доставка през октомври, които изтичат в петък, пробиха психологическата граница от 80 долара за барел. Те се повишиха с 23 цента или 0,3 на сто до 80,17 долара за барел.
Котировките на американския лек суров петрол поскъпнаха с 18 цента или 0,2 на сто до 76,09 долара за барел.
Вчера и двата сорта повишиха цената си с повече от 1 на сто като от началото на седмицата Брент е нагоре с 1,5 на сто, а американският сорт с 1,7 на сто, но на месечна база котировките им са надолу съответно с 0,7 и 2,3 на сто.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
"Продължаващите опасения относно намалените либийски доставки бяха засилени от плановете на Ирак да намали производството, което комбинирано може да намали глобалните доставки на петрол", каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova. "Въпреки това, мрачната икономическа перспектива на континентален Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, продължава да бъде постоянна пречка за търсенето на суровината", добави тя.
Либия и Ирак
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Повече от половината от производството на петрол в Либия, или около 700 000 барела на ден, беше преустановено вчера, а износът беше спрян в няколко пристанища след противопоставяне между съперничещи политически фракции в гражданския конфликт в страната.
Още: Петролната криза в Либия ескалира: Две големи находища са извън строя
Намаляването на добивите в Либия може да достигне между 900 000 и 1 милион барела на ден и да продължи няколко седмици, според консултантската фирма Rapidan Energy Group.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
Междувременно доставките от Ирак също се очаква да се свият, след като производството на страната надхвърли квотата й за ОПЕК+, заяви пред Ройтерс източник, пряко запознат с въпроса.
Още: Да увеличат ли добива на петрол: Трудна дилема за страните от ОПЕК