В развитието на проекта за доизграждане на АЕЦ "Козлодуй" ще участват български подконтрактори, но все още не се знае какъв процент ще бъдат те. Това стана ясно днес на представяне на американската компания Westinghouse, която ще изгражда VII блок на атомната централа у нас.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
За градежа на реактора ще бъдат ангажирани само български доставчици. Очаква се около 2000 души да бъдат заети в строителството, а между 300 и 500 да се грижат за поддръжката на съоръжението. След завършването на проекта обаче ще се отворят стотици работни места. Предвижда се строежът да започне през 2016 г.
Макар мнозина експерти да изразиха съмнения относно качеството на технологията, използвана от избраната за строител на VII блок на АЕЦ „Козлодуй” американска компания Westinghouse, Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) явно не споделя тези мнения. „Технологията на Westinghouse е сигурна и надеждна. Това е технологията, която е нужна на България, за да произвежда евтина електроенергия чрез един евтин проект”, заяви комисар Еленко Божков от ДКЕВР, цитиран от БГНЕС.
Според Божков това е проект, който си заслужава разходите. "Разчитаме и вярваме в добрата цена на проекта за седми блок и в добрата цена на електроенергията, която той ще произвежда", добави той.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Очаква се проектът да бъде финансиран от американската Ексимбанк съвместно с още една японска банка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
„Изграждането на седми блок на АЕЦ "Козлодуй" от Westinghouse е проект, който ще трансформира България’, заяви посланикът на САЩ у нас Н. Пр. Марси Рийс.
Посланик Рийс е категорична, че проектът за нов ядрен блок ще бъде ползотворен не само за бизнеса в България, но и ще обогати българо-американското сътрудничество. Тя припомни, че през април 2013 г. е направено проучване, което е показало, че реакторите АР1000 са пригодни за площадката в АЕЦ "Козлодуй".
Според посланика реализация на технология на Westinghouse ще даде на България енергийна сигурност и енергийно разнообразие, а доизграждането на АЕЦ „Козлодуй” ще раздвижи трудовия пазар и икономиката като цяло. Марси Рийс подчерта още, че реакторите на американската компания отговарят на всички условия за безопасност.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
В края на миналата година, след посещение на министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в САЩ, стана ясно, че България се е спряла на реакторите АР1000 на американската компания Westinghouse за построяването на седми блок в АЕЦ "Козлодуй". Кабинетът получи обаче критики за това, че компанията бе избрана без предварителни дебати за нейните технологии и без обсъждане на други кандидати.