Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България няма да плати нищо на "Лукойл" за предсрочното прекратяване на концесията в Росенец

23 август 2023, 10:21 часа • 7789 прочитания

България няма да плати нищо на руската компания "Лукойл" за предсрочното прекратяване на концесионния договор за пристанище "Росенец". Това съобщи министърът на транспорта Георги Гвоздейков.

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

ОЩЕ: Бизнесът на руски милиардери в България: Вагит Алекперов

“Има точни и ясни доказателства, че "Лукойл Нефтохим Бургас", като компания, се управлява индиректно от Русия. Няма как да искат обезщетение за предсрочното прекратяване на концесията, защото в европейския регламент ясно е посочено, че обезщетение на концесионера не се дължи. Същото се отнася и за направените от него инвестиции в терминала до момента", коментира министърът в интервю за Mediapool.

Той припомни, че Изпълнителна агенция "Морска администрация" вече е издала заповед за заличаване на "Лукойл Нефтохим Бургас" от регистъра на пристанищните оператори. Отнето е и удостоверението за експлотационна годност на пристанището. Сега държавно предпрятие "Пристанищна инфраструктура" кандидатства пред "Морска администрация" за издаване на удостоверение за експлотационна годност на терминал "Росенец".

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Още: Започна прехвърлянето на пристанище “Росенец” от "Лукойл" към държавата

Прекратяването

Законът за прекратяване на концесията беше приет от парламента експресно на първо и второ четене в края на юли, малко преди лятната ваканция на депутатите.

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

На 11 август Министерският съвет взе решение концесионният договор между държавата и "Лукойл Нефтохим Бургас" да бъде прекратен, считано от 15 август. Веднага след това е организирана работна група, в която участват представители на държавата и на концесионера, съобщи Гвоздейков.

Още: Правителството реши да прекрати концесията на пристанищен терминал "Росенец"

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)

Гвоздейков разказа, че е имал среща с ръководството на "Лукойл Нефтохим Бургас" още преди решението на Министерски съвет. По думите му разговорите са преминали на добро ниво. Представителите на компанията са се съобразили със законодателния акт на парламента, но са изразили мотиви, че решението е незаконосъобразно.

Процедурата

С оперирането на пристанищния терминал "Росенец" на практика България поема управлението му чрез държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура". Контролът по доставките ще бъде стриктно следен съвместно с помощта на агенция "Митници" и Гранична полиция, каза Гвоздейков.

От терминала суровината ще отива към складовата база, която е собственост на "Лукойл".

"Поради тази причина ще има споразумение за съвместна работа със собственика "Лукойл Нефтохим", защото ние трябва да докажем пред Изпълнителна агенция "Морска администрация", че суровината ще бъде складирана съгласно изискванията за пристанищните терминали", обясни процедурата министърът.

Той обаче не се ангажира с прогноза дали приходите от акцизи и данъци ще се увеличат, след като държавата поеме контрола над оператора.

Подъл номер или не: Парите от "Лукойл" ги няма заради служебното правителство, твърди Денков

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес