Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България забрани обществени поръчки да се възлагат на руснаци

14 юли 2022, 16:46 часа • 4634 прочитания

България забрани обществени поръчки да се възлагат на руски граждани, съобщи Агенцията за обществени поръчки (АОП). Това означава да се спре и участието на руснаци в изпълняващи се вече поръчки, включително инхаус.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Важното в забраната е, че тя е по европейски регламент и че има изключение. Едно от тях касае проекти за ядрената енергетика - т.е., обществени поръчки за АЕЦ Козлодуй например, като ремонти и т.н. може да се изпълняват от руснаци. Но от АОП уточняват, че от 09.04.2022 г. се забранява сключването на нови, а след 10.10.2022 г. изпълнението на вече сключени договори за обществени поръчки, включително и на такива, попадащи в някои от изключенията.

Забраната обхваща следните категории лица:

а) руски граждани или физически или юридически лица, образувания или органи, установени в Русия;

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

б) юридически лица, образувания или органи, при които повече от 50% от правото на собственост, пряко или непряко се притежава от субект, посочен в буква а) – руски гражданин;

в) или физически или юридически лица, образувания или органи, действащи от името или по указание на субект, посочен в буква а) или б).

Забраната се прилага и спрямо подизпълнители, доставчици или образувания, чийто капацитет се използва в съответствие със ЗОП, когато участието им в изпълнението на поръчката е повече от 10% от нейната стойност.

Възложителите имат задължението да спазват този регламент на всички етапи от процеса по възлагане, сключване и изпълнение на договори за обществени поръчки.

Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)

Още: Германия отмени газова такса за съседните страни

Като добра практика Европейската комисия препоръчва възложителите да изискат представяне на декларация за липса или наличие на въпросните обстоятелства. Отговорността за посочената информация е на декларатора.

При установяване наличие на обстоятелствата при вече сключени договори, същите следва да се прекратят в съответствие с правилата на националното законодателство

Възложителите преценяват дали след прекратяване на сключения договор, вследствие на ограничителните мерки, е необходимо да се възложи нов договор със същия предмет.

Повече подробности и указания относно спазване на забраната може да видите ТУК

ОЩЕ: Бизнесът на руски милиардери в България: Андрей Мелниченко***

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес