Нарастването на цените на жилищата започва да се забавя в почти всички членки на Европейския съюз, като засега България е едно от малкото изключения, става ясно от най-новите данни на европейската статистическа служба Евростат.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
В резултат на тази тенденция България се изкачва до пето място по годишно поскъпване на жилищата в Европейския съюз през третото тримесечие на миналата година, след като през предходното тримесечие се намираше на девета позиция.
Жилищата у нас поскъпват с 15.6% на годишна база през третото тримесечие на миналата година, като засилват годишния темп на растеж спрямо предходното тримесечие, когато увеличението бе 14.6% за година.
По-висок ръст за същия период се отчита само в четири страни от ЕС. Лидер по годишен скок в цените на имотите е Естония (+24.2%), следвана от Унгария (+21%), Литва (+19.3%), Чехия (+16.6%) и България, като плътно зад страната ни остава Словения (+15.4%).
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Цените на жилищата във всяка една от горепосочените страни, с изключение на България, забавят годишния темп на растеж спрямо предходното тримесечие. За сравнение, през второто тримесечие на 2022 година имотите в Естония поскъпнаха средно с 27.4% на годишна база, тези в Унгария добавиха 24.2%, цените на жилищата в Литва отчетоха ръст от 22.1%, увеличението в Чехия бе 23.1%, а поскъпването в Словения достигаше до 15.6%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Единствените страни в ЕС, където годишният темп на растеж се засилва през третото тримесечие спрямо предходното са България, Хърватия (+14.8%), Австрия (+12.8%) и Кипър (+5.3%).
Рекорден брой нови жилища въведени в експлоатация у нас
В резултат на забавянето в темпа на растеж на цените на жилищата в почти всички страни членки, средното поскъпване на имотите в ЕС намалява до +7.4% на годишна база през третото тримесечие на 2022 година. За сравнение през предходното тримесечие годишното увеличение бе средно 9.8%, а през първото тримесечие нарастването възлизаше на средно 10.4%.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Годишното поскъпване на имотите в Германия, която най-голямата икономика в ЕС, се забавя до 4.9% през третото тримесечие, спрямо годишен ръст от 9.7% през предходния тримесечен период.
На тримесечна база жилищата в ЕС поскъпват с 0.9% спрямо предходното тримесечие. Това представлява сериозно забавяне в темпа на растеж, тъй като през второто тримесечие увеличението в цените беше 2.3% спрямо първия тримесечен период на миналата година.
Жилищата в България поскъпват с 4.1% на тримесечна база за периода юли-септември, спрямо ръст от 3.1% през предходното тримесечие. Страната ни се нарежда на второ място в ЕС по тримесечно поскъпване на жилищата, като изостава само от Кипър (+5.8%). Както и при годишното поскъпване, цените на жилищата забавят тримесечния темп на растеж в повечето страни от ЕС.
Поскъпването на жилищата в Европейския съюз е тенденция, наблюдавана през последното десетилетие. Средното поскъпване на жилищата в ЕС спрямо 2010 година достига 49%, докато наемите са скочили с 18% за същия период. Ценита на имотите са нараснали повече от тези на наемите за периода в 19 от членките на ЕС.
Спрямо 2010 година жилищата са поскъпнали във всички страни членки с изключение на Гърция (-22%), Италия (-9%) и Кипър (-0.3%).
Най-сериозен ръст спрямо 2010 година се отчита в Естония (+199%), Унгария (+174%), Люксембург (+140%), Литва (+137%), Латвия (+134%), Чехия (+133%) и Австрия (130%).
За този период жилищата в България са поскъпнали с 64.86%, което отрежда на страната ни тринадесета позиция по най-висок ръст в цените на имотите към края на третото тримесечие на 2022 година.
Още: Охлаждането е факт: Сделките с недвижими имоти у нас намаляват