Украинската асоциация на млекопреработвателите смята да увеличи двойно вноса на свои суровини на българския пазар. Това стана ясно при първата среща на браншовата организация с Българската асоциация на млекопреработвателите, проведена във Велико Търново, предаде БНР.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
През май предстои онлайн среща между новия служебен български министър на земеделието Георги Тахов с украинския му колега Микола Солски.
Двете браншови асоциации се срещат за първи път, а плановете са за двустранно сътрудничество за увеличаване на вноса на украинско сурово, сухо и кондензирано мляко, които са по-евтини.
„На българския пазар и сега се прави украински внос на суровини от предприятия, проверени от Европейската ветеринарна комисия“, посочи пред БНР Арсен Дидур от Украинската асоциация на млекопреработвателите.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Снимка: iStock
„През 2023 година ние сме доставили от Украйна в България 2500 тона сухо мляко. Украйна е в състояние да достави 5000 тона сухо мляко в България. Можем да доставим над 2000 тона кондензирано мляко. Ако България има нужда и е готова, можем да доставим и други видове продукция“, заяви той.
ОЩЕ: Петте най-засегнати от украинския внос страни от ЕС ще искат допълнителна подкрепа
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
Още: Българската икономика се е ускорила в края на 2024 г.
„Българските млекопреработватели изкупуват суровото мляко на нашите фермери, но то не стига“, коментира Пламен Ангелов, член на Управителния съвет на Българската асоциация на млекопреработвателите. „Поне 30% има недостиг на качествено сурово мляко, на суровина, която не се произвежда вече от българските животновъди“, уточни Ангелов.
На онлайн среща през май между българския и украинския земеделски министри се очаква една от темите да бъде увеличението на украинския внос на суровини за българската млекопреработвателна индустрия.