България и още четири европейски държави ще поискат съвместно от Европейския съюз да удължи забраната за внос на украински селскостопански продукти след 15 септември, когато срокът изтича, съобщи "Ройтерс".
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Информацията гласи, че Полша, Унгария, Румъния, Словакия и България искат да удължат ограниченията за четири украински продукта - пшеница, царевица, рапица и слънчоглед, пише информационната агенция, цитирайки унгарския министър на земеделието Ищван Наги.
Представители на петте държави ще се срещнат във Варшава и ще затвърдят сътрудничеството си, като в бъдеще може да обмислят индивидуално добавяне на други продукти към забранителния списък, добавя "Ройтерс".
Предисторията
На 2 май Европейската комисия въведе едномесечна забрана върху украинската пшеница, царевица, рапица и слънчоглед, за да "облекчи логистичните затруднения", свързани с тези стоки в петте държави. Забраната беше удължена на 5 юни и ще изтече на 15 септември.
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
В замяна на това България, Унгария, Полша и Словакия се ангажираха да отменят едностранните си ограничения върху тези и други продукти от Украйна. Те все още са задължени да транспортират тези продукти на други места.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
След оттеглянето на Русия от Черноморската инициатива за зърно и нейното фактическо разпадане на 17 юли страните от Централна Европа се опасяват, че потокът от украинско зърно към ЕС отново ще се увеличи, коментира "Ройтерс".
Блокът обаче обеща да подкрепи усилията на Украйна да изнася селскостопанските си продукти от така наречените "пътища на солидарността".
ОЩЕ: Украйна обмисля коридор за зърно през териториалните води на България (ВИДЕО)
Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации
Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“