България е страната от ЕС, в която е отчетено най-голямо понижение на емисиите от парникови газове през втората четвърт на 2023 г. спрямо същия период на миналата година (-23,7 на сто). Това е съчетано с повишаване на ръста на брутния ни вътрешен продукт на годишна основа през второто тримесечие, сочат публикуваните днес данни на европейската статистическа агенция Евростат.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
През второто тримесечие на 2023 година емисиите от парникови газове, отделяни при развитието на икономиките на страните от Европейския съюз, възлизат на 821 милиона тона еквивалент на въглероден диоксид, което представлява намаление с 5,3 на сто спрямо същия период на 2022 година (867 милиона тона еквивалент на въглероден диоксид).
Още: ООН: Светът сериозно се отклоняват от пътя за намаляване на емисиите
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Регистрирането понижение до голяма степен е свързано с динамиката на брутния вътрешен продукт (БВП) на страните от Европейския съюз, което през периода април-май остава почти без изменение спрямо второто тримесечие на 2022 г.
Кои още са отличници ?
Съществено понижение на емисиите от парникови газове е регистрирано освен у нас, в Естония (-23.1 на сто), и в Нидерландия (-10.3 на сто).
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
Най-съществено увеличение на емисиите от парникови газове сред страните от Евросъюза е отчетено в Малта (+7.7 на сто), Латвия (+4.5 на сто), Ирландия (+3.6 на сто), Литва (+3 на сто), Кипър (+1.7 на сто) и Хърватия (+1 на сто).
През втората четвърт на 2023 година икономическите сектори, които са допринесли в най-голяма степен за отделянето на емисии от парникови газове, са "промишлено производство" (23,5 на сто), "домакинства" (17,9 на сто), "производство и доставка на електрическа енергия и на природен газ" (15,5 процента), "селско стопанство" (14,3 на сто) и "транспорт и съхранение" (12,8 процента).
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Още: Достигнат ли е пикът на парниковите емисии?
Емисиите от парникови газове са се увеличили в 6 от 9 икономически сектора в сравнение със същия период на 2022 г. Най-съществено намаление е отчетено в сектора "производство и доставка на електрическа енергия и на природен газ" (-22 на сто), а най-съществено повишение е регистрирано при "транспорт и съхранение" (+1,7 на сто).