Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България е №3 сред купувачите на руски петрол: Къде отива той след ембаргото?

23 януари 2023, 14:45 часа • 7066 прочитания

Русия беше сериозно засегната от няколкото пакета европейски санкции заради агресивната си война в Украйна, а най-сериозен удар понася енергийният сектор - основният източник на приходи за Кремъл.

На 5 декември 2022 г. влезе в сила ембаргото за внос в ЕС - с известни изключения, сред които и България. Нещо повече, в същия ден бе поставен и таван на цената на руския петрол от 60 долара за барел, приет от блока и Г-7. Така износът на руски петрол спадна до двугодишно дъно, а цената се понижи до нива, невиждани от началото на войната в Украйна.

Но докато почти целият ЕС намалява драстично доставките си на руски петрол, България, изглежда, се противопоставя на тази тенденция. Към края на 2022 г. страната ни се е превърнала в третия по големина купувач на руски петрол в света, съобщава радио "Свободна Европа".

Причината е, че България си осигури от Брюксел дерогация, което ѝ позволява да продължава с доставките по море до края на 2024 г. Мярката получи широка подкрепа от целия политически спектър, като за нея лобираше бившият премиер Кирил Петков. Изключението, дадено ни от Европейската комисия, позволява само вътрешно ползване, а не износ към трети страни от страна на рафинерията "Лукойл Нефтохим" в Бургас. Може да изнасяме преработен руски петрол само за Украйна.

ОЩЕ: Politico: "Лукойл" успява да оцелее в Европа и най-вече в България - засега

През декември 2022 г. вносът на руски петрол в ЕС е спаднал с 270 хиляди барела на ден спрямо предходния месец ноември и е на ниво 900 000 барела дневно. Това гласят данните на Международната агенция по енергията (МАЕ), цитирани от „Ройтерс“. Повечето от насочения по море петрол е внесен в България – 160 000 от общо 230 000 барела. Един танкер е пристигнал в Италия, а други два – в Нидерландия. От януари само нашата страна може да внася този продукт по море.

Пред България по покупка на руски петрол в световен мащаб са Китай и Индия. Най-многолюдната страна продължава вноса по море и по тръби на ниво от 1,9 милиона барела дневно, според МАЕ. През декември износът на Руската федерация към Индия е скочил до нов рекорд – 1,4 млн. барела на ден.

Турция е спряла да купува толкова много и вносът на руски петрол е спаднал с 200 хиляди барела дневно до толкова ниско равнище, колкото не е било отчитано месеци наред - 45 000 барела. Държавната компания на Азербайджан COKAP съобщи в края на миналата година, че е спряла да купува руски петрол за турската си рафинерия.

Така България я изпреварва - страната ни внася по около 150 хиляди барела дневно. "Капацитетът на рафинерията в Бургас е 140 000 барела на ден и тя може да работи с до 10% над него", казва Костанца Рангелова - енергиен експерт в Центъра за изследване на демокрацията в София, цитирана от "Свободна Европа".

От началото на 2022 г. "Лукойл" е преработил повече от 7 млн. тона суров петрол в бургаската рафинерия. Това е почти два пъти повече в сравнение с 2021 г., когато са били преработени около 4,2 млн. тона.

ОЩЕ: България е на второ място по внос на руски нефт по море

Япония внесе през декември руски петрол за първи път от над половин година – чрез комплекса „Сахалин-2“, който е частична собственост на японски компании и таванът на цената, наложен от Г-7, не влияе в случая.

Германските рафинерии в Лойна и Швед, свързани с тръбопровода „Дружба“, спряха да купуват руски петрол в края на миналата година. Германия ще внася то тръбата количества от Казахстан. Така делът на руския петрол по „Дружба“ и към Европа ще падне до 5%, а преди войната нивото беше около 30 на сто.

Общият внос на руски петрол в ЕС е спаднал с 1,6 млн. барела през декември спрямо февруари 2022 г., когато Путин започна пълномащабната война в Украйна. Блокът вече купува от Близкия Изток, Западна Африка, Бразилия, Гаяна, САЩ, Казахстан и Норвегия, сочат данните на МАЕ.

Парите от продажбата на изкопаеми горива са основен източник на средства в руския държавен бюджет. От 2006 г. насам над 60% от приходите идват от продажбата на петрол и природен газ, като делът на петрола е около пет пъти по-висок от този на синьото гориво. Последните данни обаче показват, износът на руски суров петрол е намалял през декември 2022 г. заради санкциите, според данни на S&P Global Commodity Insights.

Количеството руски суров петрол, натоварено в пристанищата на страната през декември миналата година, е средно 2,65 млн. барела на ден. Това е с около 14% по-малко в сравнение с предходния месец ноември.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес