Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бумът в продажбите на компютри приключва заради войната и влошаването на икономиката

07 юли 2022, 11:33 часа • 3706 прочитания

Бумът в продажбите на настолни компютри (PC) от периода на пандемията приключва и това, съвсем естествено засяга както производителите на персонални компютри, така и технологичните гиганти, произвеждащи чипове. Индустрията, подобно на много други е повлияна от инфлацията, войната в Украйна и проблемите във веригите за доставки.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Пазарът на персонални компютри отчиташе спад в предходни години преди да достигне до нов сериозен ръст по време на пандемията. Сега обаче предстои поредното предизвикателство, пред което се изправят производителите в бранша.

„Перфектна буря от геополитически сътресения, висока инфлация, валутни колебания и проблеми във веригите за доставки понижиха бизнес и потребителското търсене на устройства по целия свят и се очаква да удари най-силно на пазара на компютри през 2022 година.“, казва Ранджит Атвал, старши анализатор във компанията за технологични изследвания Gartner.

Спадът в пазара за персонални компютри, от своя страна, ще удари производителите на чипове, сред които са компании като Intel, AMD, Nvidia и Qualcomm. Всички те са силно зависими както от продажбите за потребители, така и от бизнес продажбите, предава Yahoo Finance.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Продажбите на компютри намаляват, но производителите запазват спокойствието си

Рано или късно, всеки период на възход приключва. Същото важи и за края на ерата на бума в продажбите на компютри. COVID принуди хората да закупуват повече лаптопи, настолни компютри и други устройства, за да работят и учат от домовете си. Преди пандемията хората все повече използваха своите смартфони като основни технологични устройства.

Работата от дома обаче показа на потребителите, че съставянето на отчети и боравенето с таблици е невъзможно да се извършва на малък екран. Тогава милиони надомни работници се обърнаха към персоналните компютри.

Резултатът бе 342 млн. закупени компютърни устройства през 2021 г, спрямо 309,1 млн. през 2020 г., което представлява увеличение от 10,6%. Gartner обаче очаква продажбите да спаднат до 310 млн. устройства през 2022 година, което е разлика от 9,5% спрямо миналата година.

Изследователската компания прогнозира доставките на настолни компютри да спаднат с 13,1% на годишна база, а тези на компютри за бизнеса - със 7,2%.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Въпреки това, производителите на компютри остават спокойни. Dell, например, дори отчита рекордни приходи за първото тримесечие на тази година, като продажбите на персонални компютри за потребители възлизат на 12 млрд. долара.

Gartner обаче посочва, че глобалните продажби на персонални компютри са спаднали с 6,8% през първото тримесечие на 2022 година.

Търговците също се притесняват, че инфлацията ще намали продажбите. Акциите на HP са паднали със 17% от началото на годината към вторник, а акциите на Dell отбелязаха още по-сериозен спад от 23% на годишна база.

Акциите на производителите на чипове поевтиняват

Спадът в продажбите на персонални компютри, съвсем естествено, означава и спад в продажбите на чипове. Intel и Nvidia, например, се въздържат от наемането на нови служители, тъй като намаляващите продажби на компютри, дължащи се на растящите инфлация и лихвени проценти, оказват своето неизбежно влияние върху компаниите-производители на чипове.

Акциите на Intel са спаднали с 29% от началото на годината към вторник, докато тези на Nvidia са надолу с 49%. Производителят не се бори само с притеснителните данни за продажбите на компютри и чипове, но и отчита спад в продажбите на видеокарти на фона на падането на цените на криптовалутите.

Акциите на производителя на компютри и графични процесори AMD пък са паднали с цели 47%, а тези на Qualcomm са отбелязали спад с 31% от началото на годината.

Въпреки очаквания удар по производителите на чипове, спадът може да има и положителна страна и може да послужи като оправдание за продължаващия недостиг на чипове.

Главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер бе посочил, че недостиг няма да се наблюдава след 2024 г., а намалението в продажбите на персонални компютри може наистина да помогне за справянето с този проблем.

И все пак, производството на персонални компютри и чипове, подобно на много други бизнеси, не можа да избегне примката на икономическото влошаване.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес