"Булгаргаз" е наела адвокатската кантора "Бузева и партньори", която да анализира всички документи и кореспонденция с "Газпром" от 1 април нататък заради спрения от руснаците природен газ. Идеята е да има професионална преценка дали българската компания да съди руската на арбитраж заради решението. Това става ясно от отговор на служебния енергиен министър Росен Христов на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната" Васил Стефанов.
Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците
Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана
Кантората е дала своите препоръки и българското държавно дружество се е обърнало към международни юридически кнатори за допълнителни консултации.
Интересен момент в кореспонденцията с „Газпром” е, че първоначално руснаците твърдят, че ако продължат доставка на газ за България при плащане в долари, това ще наруши специалния указ на Владимир Путин. Впоследствие променят версията – не можело да има доставки, които не са в рубли. Точно въпросът с плащането и в каква валута предизвика огромни спорове и в България, включително на високо политическо ниво, като известните с проруските си тези политически субекти обясняваха как „цяла Европа” си плащала във валута, а Русия си я преобразувала в рубли.
На 16-ти ноември стана ясно, че е завършило делото между Финландия (Gasum) и Русия (Газпром) заради спрените от руска страна газови доставки за скандинавската държава. Финландия обяви, че арбитражът е постановил, че финландската страна не е задължена да плаща в рубли нито съгласно предложената от руска страна процедура за плащане. Ден по-късно "Газпром" обяви победа - само че ако е така, то досега руската страна не е тръгнала да съди никой друг в Европа, защото не е плащал в рубли.
Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика
Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април
В края на март руският президент Владимир Путин подписа указ, с който нареди всички т.нар. "неприятелски страни", сред които е поставена и България, да плащат за руския газ в рубли. Схемата обаче е следната - в "Газпромбанк" се откриват две сметки, едната от които в твърда валута (евро, долари), а другата - в рубли. Плащането се прави в твърда валута, а след това "Газпромбанк" конвертира в рубли по курс, определен от Руската централна банка т.е. от Путин. Впоследствие беше предложена промяна в руската схема за плащане в рубли - паричните преводи на европейските контрагенти да не бъдат превалутирани през Московската фондова борса (без сделката да има определен период на затваряне т.е. може да се отлага безкрайно), а това ще става в клирингов център и няма да се минава през трети страни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето
Още: Какви са най-търсените жилища в София: Изненадващи данни
Припомняме, че когато "Газпром" спря газа за България, правителството на Кирил Петков заяви категорично, че договорът трябва да се изпълни и че всеки месец от българска страна е правен опит за плащане. Когато обаче дойде служебното правителство, говоренето беше променено. Стигна се дотам служебният енергиен министър Росен Христов да обяви как тръгваме по пътя на преговори с "Газпром" и то с уточнение за неизбежност, само че се стигна до абсурди като съждението му "Ами то отговорът беше изчакайте да помислим".
Най-знаменито обаче в историята между Христов и "Газпром" беше изказването му, че "Газпром" не е отговорила към момента, обаче самият факт, че отворихме преговори с тях принуди другите доставчици да се конкурират.
Ако "Булгаргаз" съди "Газпром", това ще стане в Арбитражния съд към Международната търговска камара в Париж.
Още: Още една европейска страна се раздели с въглищата
Още: Обрат с инфлацията: Нови данни за еврозоната