Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бюджетната комисия прие лимит от 5000 лева обезщетение за далечни роднини при катастрофи

20 ноември 2018, 19:00 часа • 3017 прочитания

Смекчен вариант за лимитите при неимущественото обезщетяване прие парламентарната бюджетна комисия при обсъждането на Кодекса за застраховането, по предложение на председателя на комисията Менда Стоянова.

5000 лева ще бъде лимитът на обезщетението за неимуществени вреди за болки и страдания при починал близък на пътя за разширения кръг роднини и нероднини. Тесният кръг роднини на починалото лице - съпруг и съпруга, вкл., живеещи в съжителство, родители или отглеждащи дете, деца или отглеждани деца, остава по досегашния ред и ще се определя от съда на базата на преценка за финансовото измерение на претърпените болки и страдания. За останалите лица - широкият кръг роднини и нероднини, ще се определя и от съда, и от застрахователя в размер до 5000 лева. Това ще даде възможност да не се повишава задължителната застраховка "Гражданска отговорност", каквито опасения възникнаха, след като ВКС разшири кръга на правоимащите такива обезщетения. Менда Стоянова поясни, че в т.нар. широк кръг роднини влизат братя, сестри, племеници, баби и дядовци, освен ако не са отглеждащи или отглеждани лица.

Гласуваните лимити ще действат временно - до изработването и приемането на методика, която ще представлява система от критерии и индикатори за изчисляване на имуществените и неимуществените вреди. Според Менда Стоянова тази методика би трябвало да гарантира правилното изчисляване на размера на вредите.

"Смятам, че с това решение, което е балансирано между интересите на 3 милиона български граждани, които плащат "Гражданска отговорност" и които поради тази причина няма да получат увеличаване на застраховката си, и кръга лица т.нар. "правоимащи" да поискат обезщетения за 5 години назад за смърт на пътя на техен близък или роднина или познат, с който са били в емоционална свързаност, всъщност е едно балансирано решение, от което всички страни не са доволни. Но се надявам, че ще бъдат доволни трите милиона български автомобилисти", каза след гласуването Менда Стоянова.

По думите на Светла Несторова, председател на Управителния съвет на Асоциацията на застрахователите, обаче рискът по застраховката "Гражданска отговорност" се удвоява. Според нея приетото на ниво бюджетна комисия решение ще даде в краткосрочен аспект известна стабилност, но заради оставянето на досегашната практика за най-близкия кръг засегнати лица то е по-скоро компромис.

Остри критики към вносителите на проекта отправи депутатът от БСП Румен Гечев, основно, че за обсъждането не са представени разчети. "Няма числа. Искам да видя числата!", възрази той и настоя до влизането на проекта в пленарна зала за второ четене  Комисията за финансов надзор да ги представи. "Ние не само че не искаме да фалира някое дружество. Искаме секторът да е здрав, но и да не се прехвърля тежестта на потребителите или да е за сметка на загиналите", каза Гечев.

Зам.-председателят на КФН Владимир Савов направи устни разяснения и изчисления. Несъгласие с някои от данните на КФН изказаха от асоциацията на потърпевшите от катастрофи. Със 700 души по-малък е броят на подлежащите на обезщетение заради самокатастрофиралите, за които застрахователят не носи отговорност и наследниците не получават обезщетения, посочиха от асоциацията.

Менда Стоянова изиска утре председателят на КФН да депозира писмен отговор с исканата от депутата Гечев информация.

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес