Българската стопанска камара(БСК) призова в декларация депутатите от Закона за извънредното положение да отпаднат текстовете, предложени от БСП да има пределни цени на някои стоки.
Още: Ново ниво на война между Китай и САЩ: Втечнен газ срещу Ковид
Още: Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите
"Във връзка с упражненото от Президента на Република България право по чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България за връщане за ново обсъждане на разпоредбите на § 12а от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., приет от 44-то Народно събрание на 20 март 2020 г., Българската стопанска камара Ви призова да отмените текстовете, приети с §12а.
Република България е държава с функционираща пазарна икономика, която изисква способност на икономическите субекти за справяне с конкурентния натиск и пазарните сили, както на българския, така и на европейския и международните пазари. Последствията от въвеждане на фиксирани цени или определянето им по административен път, в противовес на икономическите лостове на ценообразуването, ще е пагубно за българската икономика.
Независимо от настоящата кризисна ситуация, апелираме към възприемане и прилагане на пазарни подходи за преодоляване на изкривявания и злоупотреби с цените на дефицитни стоки. Тези мерки не би следвало да доведат до допълнително намаляване на конкурентоспособността на българската икономика, която и без това ще бъде подложена на сериозно изпитание в следващите месеци, а верояно и години“, се казва в писмото, подписано от председателя на УС на БСК Радосвет Радев.
Още: Чехия скъса окончателно с руския петрол
Още: Кабинетът отлага либерализацията на тока за бита
Вижте още:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 22 март
Президентът наложи вето на част от Закона за извънредното положение
Още: Тръмп, вече не си фактор: Китай намери от кого да си внася евтин петрол
Още: Тревожни данни: Броят на фалиралите фирми в България расте