Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БСК: Новите енергийни цени задълбочават проблемите в икономиката

02 юли 2012, 13:41 часа • 5650 прочитания

За пореден път ставаме свидетели на решения на ДКЕВР, които водят до задълбочаване проблемите в управлението и развитието на енергийната система и на икономиката, като цяло. Това заявяват от БСК в своя позиция, предаде БГНЕС.

Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика

Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+

Според БСК, не може и не трябва енергийните цени да се определят дни преди влизането им в сила, след като са обект на централизирано управление.

"Това е рецидив в поведението на ДКЕВР, който пречи на бизнеса да планира развитието си, да формира инвестиционната си политика и да създава ясна конкурентна среда. Подобен подход на управление на енергийния сектор, особено в условия на икономическа криза, създава предпоставки за допълнително влошаване на бизнес средата и създаване на нови социално-икономически проблеми в България.

През 2007 г. България прие решение и направи необходимите законови промени за либерализация на енергийния пазар. Последните стъпки по определяне на енергийните цени показват, че сме безкрайно далеч от либерализацията, която е изискване на общата европейска политика и на европейските директиви. Пет години след това решение либерализацията на енергийния пазар не е факт", припомнят от БСК.

Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти

Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел

Стопанската камара заявява, че с последното увеличение на енергийните цени, в размер над 13 на сто за битовото потребление и над 16 на сто за бизнеса, фактически се увеличава ножицата на кръстосаното субсидиране, което е сред ключовите проблеми в енергетиката.

"Тази непазарна политика се прехвърля и при топлоподаването. Енергийните цени продължават да бъдат ползвани като инструмент за провеждане на социална политика, което е дълбоко погрешно, непазарно и недалновидно. В този смисъл, приветстваме намерението на правителството да компенсира социално-слабите потребители на енергия. Това е правилният подход – компенсиране чрез социалните фондове, а не чрез цени. Кръстосаното субсидиране блокира и реализацията на една от основните препоръки на ЕС за повишаване на енергийната ефективност.

Още: Fibank подарява винетки и ваучери за гориво

Още: Окончателно: Ще има компенсации за хората, останали без ток по празниците

Нелогично е увеличението на цените да се обяснява само с въведените в експлоатация нови ВЕИ-мощности", поясняват от БСК. Според тях е нереалистично едва 6 месеца след последната актуализация на цените, новите "зелени" мощности да са се увеличили в размери, водещи до ново 13/16-процентно увеличение на цените.

"Сериозен проблем по отношение на ценообразуването е и упоритото прилагане на възприетия разходопокривен метод, който засилва интереса на производителите на енергия да купуват скъпи суровини и оборудване, и да не инвестират в повишаване на производствената ефективност. Те нямат стимул да намаляват разходите си, респективно – себестойността на енергията. Това деформира енергийния пазар, който е в основата на ценовата пирамида и по линията на междуотрасловите връзки води до влошаване на конкурентоспособността на останалите производства, свиване на инвестициите и на работните места. В резултат от този недалновиден подход на управление на цените в енергетиката, налице е непрекъснато увеличение на разходите в този сектор при успоредно свиване на разходите в останалите сектори на икономиката, вкл. инвестиции, работни места, заплати. Всичко това се случва в условия на икономическа криза, когато България се нуждае изключително много от инвестиции и справяне с проблемите на трудовия пазар", заявяват от БСК.

Стопанската камара настоява за дългосрочно планиране при ценообразуването с цел прогнозируемост и ефективно бизнес планиране; За развитие на свободен пазар, като не по-малко от 50 на сто от енергията се търгува на него; За постепенно премахване на кръстосаното субсидиране и прекратяване на ползването на цените на енергията като социален инструмент;

Още: Български производители: Порочни практики повишават цените на храните

Още: След нарушения в доставките: Промяна в цената на петрола

За въвеждане на пазарни механизми при ценообразуването, стимулиращи оптимизирането на разходите на енергийните дружества при успоредно увеличение на инвестициите в тях и подобряване качеството на услугата.

Редактор: Яна Баярова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес